20 Haziran 2018, Çarşamba

Hüseyin Çelik: Gezi'nin Kürt versiyonu hazırlanmaya çalışılıyor

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir kişinin hayatını kaybettiği karakol protestosu olaylarıyla ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik sosyal medyayı eleştirerek 'Gezi olaylarının bir Kürt versiyonu hazırlanmaya çalışılıyor' dedi.

29 Haziran 2013 Cumartesi 15:36
Hüseyin Çelik: Gezi'nin Kürt versiyonu hazırlanmaya çalışılıyor
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin çelik, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir kişinin hayatını kaybettiği karakol protestosu olaylarını değerlendirdi. Hüseyin Çelik sosyal medyanın bu olayda da yanlış haberlerle dolu olduğunu ifade ederek “Gezi Parkı olaylarının Kürt versiyonu için çalışılıyor” uyarısında bulundu.

NTV canlı yayınına katılan Hüseyin Çelik, çözüm sürecinin başından bu yana bazı gruplarca sabote edilmeye çalışıldığını ifade ederek şunları söyledi:

"Yaklaşık 6 aydır teröre dayalı çatışmalar nedeniyle ölümler meydana gelmiyor, kan akmıyor, şehit cenazeleri gelmiyor. Anladığım kadarıyla bu birilerini rahatsız ediyor. Gezi olaylarından sonra, şimdi Lice'deki bu hadise üzerine birileri tekrar devreye girdi. Şimdi sosyal medyada bir yalan makinesi çalıştırılıyor, abartılar çalıştırılıyor. Bunun üzerinden adeta Gezi Parkı olayının bir Kürt vesiyonu hazırlanmaya çalışıyor.

Orada akrabaları yaralılar arasında olan bir Liceli aradı beni, önceden de tanıdığım biri. Anlattığına göre, PKK'lı olduğu söylenen bir grup, köylüleri karakol inşaatını protesto etmek için zorluyor. Önce protesto ile başlayan bu eylem, şantiye çadırlarının yakılmasına ve molotof kokteyli atılmasına dönüşüyor.

Bunun sonucunda da karakolda görevli askerler havaya ateş açıyor ve çıkan arbedede bir vatandaşımız hayatını kaybediyor. 9 kadar da yaralı var. Bu olay hepimizi çok üzdü. Ama bu olayın meydana gelmesinden sonra, pusuda bekleyen art niyetliler, olayı Gezi Parkı'nın Kürt versiyonuna dönüştürmeye çalışıyor.

Diyarbakır'da bu yıl 15 karakolun yenilenmesine karar verilmiştir. Bunlar yeni yapılan karakollar değil, bunların önemli bir kısmı bina olarak miyadını doldurmuştur. Yenilenmesine karar verilen bu karakollardan 6'sında inşaat başlamıştır. Kayacık Karakolu da bunlardan bir tanesidir.

Öte yandan Diyarbakır'da bulunan 9 karakol da tamamen kapatılmıştır. Karakol yeniden yapılmaz diye bir şey yok. Güvenlik açısından, kaçakçılık ve terörle mücadele açısından ihtiyaç olursa yeniden karakol yapılır, yapılmalıdır da. Ama burada böyle bir durum söz konusu değildir.

Çözüm sürecinin başlamasından bu yana bazı kontrolsüz gruplar olduğunu düşündüğümüz kimseler, süreci sabote etmeye çalışıyor. Şimdiye kadar 17 olay meydana geldi. Bunlar gasp ve kaçırma olaylarıdır. Şantiye basma ve şantiye araçlarını yakma olayları da meydana gelmiştir. Eğer bunlar PKK ve PKK'nın kontrolündeyse, bunları izah etmek mümkün değildir. Türkiye'de bir çatışmasızlık ortamı var ve bunun devam etmesi gerekiyor.”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »