25 Nisan 2018, Çarşamba

İhsanoğlu: AK Partililer Erdoğan Başbakan olarak kalsın istiyor

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "AK Partililer Erdoğan'ın Başbakan olarak devam etmesini istiyor' dedi.

17 Temmuz 2014 Perşembe 0: 2
İhsanoğlu: AK Partililer Erdoğan Başbakan olarak kalsın istiyor
Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, 12'nci cumhurbaşkanının usul ve muhteva bakımından farklı şekilde belirleneceğini belirtti. 

Türkiye'nin istikrarlı kalkınmayı sürdürebilmesi gerektiğine dikkati çeken İhsanoğlu, "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması huzur ve güvenle mümkündür. Bu istikrar sanayi, ticaret, çevre, enerji ve her konuda korunmalıdır. Sürdürülebilirliğin önünü kesen faktörler giderilmelidir" dedi. 

İhsanoğlu, Türkiye'nin 2023 yılı hedefinin sloganda kalmaması gerektiğini vurguladı.
 

"Türk halkı beni tanıyor"


Bir gazetecinin, "Kamuoyunda tanınmadığı ve siyasetin dışında olduğuna" dair eleştirileri hatırlatması üzerine İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Kusura bakmayın yanlıştır. Türkiye'de uluslararası bir kuruluşun başı, akademisyen, diplomat ve devletin hizmetinde olan bir insan olarak yaptığım faaliyetleri vatandaş tanıyordur. Bu hikaye benim adaylığım ortaya çıktığı zaman ortaya atıldı. Bu gördüğünüz politikacılar siyasete girdiğinde tanınıyor muydu? Elbette hayır. Politikaya ilk girdiğim gün tanınırlığım yüzde 30'du. Bazı ölçmelerde daha yüksek ancak asgarisini alıyorum. 9 sene en büyük ikinci uluslararası kuruluşun genel sekreterliğini yaptım. Faaliyetlerim Türk ve uluslararası medyada yer aldı. Şu bir gerçek ki Türk halkı beni tanıyor, tanımayan da kalmadı."
 

"Saygı ve ekmek için varız"


İhsanoğlu, seçim çalışmalarında kullandığı "Ekmek için İhsanoğlu" sloganına da açıklık getirdi. 

Kur'an, ekmek ve bayrağın kutsal olduğunu hatırlatan İhsanoğlu, "Biz, 'ekmek Kur'an hakkı için' deriz. Bu kutsalları hatırlatmak istiyoruz. Bu manaların tekrar canlı ve diri şekilde varlığını sürdürmesini istiyoruz. Ekmek hem fiil hem isimdir. Fiil olarak sevgi ekmeliyiz. Düşmanlık, zıtlık, kötüleşme, ötekileştirme değil, sevgi ve saygı ekelim. Birbirimize tepeden kibirle bakmamalıyız. Saygı ve ekmek için varız. Ayrılık peşinde değiliz, birlik ekmeliyiz. Toplum daha ileri gitsin istiyoruz. Büyük Türkiye hedefi gerçekleşsin istiyoruz. Hayattaki mücadele ekmek paramızı kazanmaktan ibarettir" diye konuştu. 


Şimdi muhafakazar ve dindar bir ailenin çocuğuyum. İnançlı bir insanım. Ama ben dinin siyasete kullanılmasını istemiyorum. Böyle yaparsanız ayrımcılık yapıyorsunuz. Çünkü herkes inanmıyor sizin gibi düşünmüyor. Artık din istismarı yeter, bu millet bunu istemiyor
Bir arada yaşamak bizim kültürümüzde var din istismarı yeter artık.
 

"Devlet bir günde kurulmaz"


Her gün her şeyi yeniden düşünmek güzel bir şeydir. Arap kardeşlerimizin dediği gibi. Devlet nizamında her gün o devleti yeniden gözden geçiremezsiniz, devlet olmaktan çıkar. Devlet bir günde kurulmaz. Bunlar birikimdir. T.C 90 sene önce kuruldu ama onun arkasında 1000 senelik tarih var. Bütün yetkiler padişahın elindeyken, sadramaza verildi. Osmanlı devleti son yıllarını böyle geçirdi. Bu sistemde eksiklikler yok mu? Var…Biz bu sistemi iptal edelim, o kafayı alıp yeni bir kafa vücuda yerleştirelim derseniz o kafa patlar. Amerika’daki sistem herkese hoş gelebilir ama o sistemin arkasında çok uzun bir süreç var.
 

"Farklı üslupları vardı"


Bizim devletimiz tektir. 11 cumhurbaşkanımızın şüphesiz farklı üslupları vardı. Ama anayasa yetkilerine göre hareket etti hepsi. Eğer anayasaya uymazsanız bu Türkiye’yi kötü bir yere götürür. Cumhurbaşkanımızla, başbakanımız arasında bir tartışma oldu, kitap fırlatıldı, ekonomi uçtu, herkesin cebi boşaldı. Birinin tepesi atması, millete dikte etmesi memleketi nereye götürür? Bu seçenekleri düşünmek lazım, çok önemli.
 

"AK Parti kurucuları da vardı"


İhsanoğlu onu yapamaz, bunu yapamaz deniliyor. Neden korkuyorsun ondan, bırak yapmasın! Sen ne yapacağını söyle. Köprüyü, barajı yapamazsın onu devlet yapacak. Bu parti seçimi değil. Çok farklı düşünmek lazım. Tüm kardeşlerimize sesleniyorum. Ben bu camianın yabancısı değilim, bu teklif geldiğinde istişare yaptım. Ak Parti kurucuları vardı, onlar da beni teşvik ettiler. Aslında onlar Başbakan’ın hizmetinin devam etmesini istiyorlar.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »