23 Mayıs 2018, Çarşamba

İhsanoğlu, Anıtkabir'i ziyaretle başlayacak

"Çatı aday" Ekmeleddin İhsanoğlu kampanyasını Anıtkabir ziyaretiyle başlatacak.

25 Haziran 2014 Çarşamba 22:40
İhsanoğlu, Anıtkabir'i ziyaretle başlayacak
CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ankara’da kullanacağı seçim bürosu hazır. İhsanoğlu'nun seçim çalışmaları için kiralanan bina 'köşk'ün de bulunduğu Çankaya semtinde bulunuyor. İhsanoğlu ilk olarak yarın Ankara’ya gelerek siyasi parti liderleriyle görüşecek. Kampanyasını Anıtkabir ziyaretiyle başlatacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel birlikte düzenledikleri basın toplantısında çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyası hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanya sırasında kullanacağı seçim bürosunda düzenlendi. Kampanya için CHP ve MHP Genel Başkan Yardımcılarının da içinde yer aldığı bir komisyon kuruldu. Erdoğan Toprak ve Ruhsar Demirel’in verdiği bilgiye göre komisyona İhsanoğlu’na desteğini açıklayan diğer partiler de katılacak ve seçim kampanyasına destek verecek.
 

İhsanoğlu Ankara’ya geliyor


Ekmeleddin İhsanoğlu aday gösterildikten sonra ilk kez Ankara’ya geliyor. CHP ve MHP Genel Başkan Yardımcılarının verdiği bilgiye göre Ekmeleddin İhsanoğlu kendisini aday gösteren CHP ve MHP liderlerinin yanı sıra diğer siyasi partilerden de randevu istedi. AK Parti’den de randevu talep edildi . Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre " Bugünkü programımız uygun değil" yanıtı verildi. İhsanoğlu'nun HDP randevu ise kesinleşti. Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile Perşembe günü Meclis'te saat 14'te görüşecek. 
 

29 Haziran’da adaylık resmileşecek


CHP ve MHP İhsanoğlu’nun adaylık başvurusu için Meclis’te imza toplamaya başladı. Cumhurbaşkanı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’nda resmi başvuru 29 Haziran’da yapılacak.

Seçim kampanyasını yürütecek komisyonun verdiği bilgiye göre resmi adaylık başvurusunun hemen ardından seçim kampanyasına Anıtkabir ziyareti ile başlayacak. İhsanoğlu 30 Haziran Pazartesi günü  sabah Anıtkabir’i ziyaret edecek.
 

30 büyükşehrin tamamına gidecek  


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, yurt içi ziyaretleri kapsamında 30 büyükşehirin tamamını ziyaret edeceğini bunun yanı sıra diğer illere de gideceğini belirtti. Toprak İhsanoğlu’nun seçim kampanyası sırasında yurt dışı ziyaretlerinin de olacağını söyledi. Toprak ” Yurt dışından çok sayıda talep var” dedi
 

Kampanya bağışlarla yürüyecek


Erdoğan Toprak’ın verdiği bilgiye göre İhsanoğlu’nun seçim kampanyası bağışlarla yürüyecek. Toprak yasalara göre en yüksek bağış miktarının 9 bin 80 lira olduğunu söyledi. Toprak bir soru üzerine “ Bugüne kadar finansman konusunda bir ihtiyaç olmadı. Bundan sonra olacak. Halkın desteğine güveniyoruz” dedi. Toprak bağışlarla ilgili bir soru üzerine de “  Milletvekillerinden katkı vermek isteyen olursa buna da hayır demeyiz” karşılığını verdi.
 

Kiralık ofis ve 'baskı' iddiası


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyasını yürütmek için kiralık seçim bürosu aranırken hükümet baskısı ile karşılaştıklarını iddia etti. Toprak “ Baskıcı bir rejim var. Bina tutmaya kalktık ,binayı bize verecek kişi ürktü” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel de “ Bunu biz yerel seçimde de yaşadık. Cumhurbaşkanı adayı için yer bakıyoruz denildiğinde insanlarda hükümetten baskı görürüm endişesi var” dedi.  Ekmelledin İhsanoğlu’nun seçim bürosu olarak kullanılacak binayı yerel seçimler döneminde Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de seçim bürosu olarak kullandı.
 

Sokaktaki levha ve ilan dikkat çekti


Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ankara Gaziosmanpaşa’daki seçim bürosu Filistin Caddesi ile Horasan Sokak’ın kesişme noktasında. Basın toplantısı sonrasında binanın bulunduğu sokaktaki “Çatı akıyor mu? Çözüm” yazan ilan esprilere neden oldu. Cadde üzerinde yer alan ve seçim bürosunu gösteren “ Tek yön” yazılı trafik levhası da  dikkat çekti ve yine espri konusu oldu.
 
Al Jazeera 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »