İhsanoğlu Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı

Birkaç gün önce Uğur Dündar'ın Hulki Cevizoğlu ve Soner Yalçın'lı program teklifini reddeden Ekmeleddin İhsanoğlu, ani bir kararla Halk TV'de yayınlanan Halk Arenası programına katıldı.

9 Temmuz 2014 Çarşamba 16:37
İhsanoğlu Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı
CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği, DSP, DP ve BTP'nin desteklediği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Halk TV'de Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı. Dündar, gündemdeki tüm soruları açık açık sorarken, İhsanoğlu da sorulara canlı yayında net yanıtlar verdi.

İhsanoğlu Uğur Dündar'a verdiği yanıtlar şöyle:
   

TÜRKİYE'NİN ADAYIYIM


Bana 'çatı aday' ya da 'iki partinin adayı' değil 'Türkiye'nin adayı' deyiniz. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran insandır, bunu İstiklal mücadalesi ile kazanmıştır. Biz aynı dönemin mezunuyuz Uğur Bey, ben Ankara Fen Fakültesi'nde bir arkadaşımın başından vurulduğunu gördüm. Bu tür şeyleri unutmak istiyoruz. Milli birlik ve beraberliği pekiştirmemiz lazım. Bu topraklar Selçuklu'dan Osmanlı'dan, 1071'den beri Türk toprakları oldu. Bu toprakları vatan yapan İstiklal Savaşı'dır. Benim anam da babam da Türk, ben ırkçılığı kabul etmem. Biz bu topraklarda yaşayan herkesi Türk olarak kabul ediyoruz Anayasa göre, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan herkesi Türk olarak görüyoruz.
 

LAİKLİK HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ


Laikliğin özünde din ve vicdan özgürlüğü var. Devletin dine ve inanca karışmaması var. İslam'da devlet nizamına karışmak yoktur, temel prensip adalettir. Ben eminimki bugün Türkiye'de bir konsensüs var. Bizim bunu komşularımıza anlatmamız lazım. Daha sakin bir kafa ile anlatmalıyız.
 

HİLAFET SEMPATİZANI İDDİALARI


Ben anayasadaki devlet nizamına inanan sadık kalan, ve Allah'ın izni ile cumhurbaşkanı seçildiğim andan itibaren o metne sadık kalacak bir insanım. Siz şöylesiniz böylesiniz diyenler,her şeyden önce ortaya delil koymalı. Ben okur-yazar bir adamım. Benim eserlerim meydandadır. Benim Osmanlı Devleti hakkında 2 büyük ciltlik hazırladığım bir kitap var. Osmanlı Devleti hakkında ne yazdım oraya bakabilirsiniz. Ben Osmanlı bilim ve kültür dünyası ile ilgili 18 ciltlik bir yapıt hazırladım, bakabilirsiniz.
 

MONŞER TARTIŞMASI


Monşer Fransızca azizim demektir. Belki Türkçe'de başka bir anlam almıştır. Ama benim anlayışım budur. Ben polemiğe girmek istemem.
 

İNGİLİZ AJANLIĞI


"'İngiltere Exeter'de eğitim gördü. Exeter ajan yetiştiriyor' diyorlar Siz ajan  mısınız?" sorusuna gülerek,  "Çok hoşuma gidiyor gerçekten. Ben Exeter'e TÜBİTAK sayesinde, bursla gittim. Exeter Üniversitesi bana fahri doktora ünvanı verdi" yanıtını verdi.
 

GEZİ MERTÇE BİR HAREKETTİ
 

İhsanoğlu, Dündar'ın Gezi Parkı İsyanı ile ilgili "Siz Gezi Parkı'na gittiniz, Gezi'yi bir darbe süreci olarak mı görüyorsunuz? Gezi'de hayatını kaybedenleri ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz? Gezi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Gençlerimizin masumane şekilde başlattığı, ağaçların kesilmesine karşı duran mertçe bir harekettir. Bu aynı zamanda vatan sevgisidir.  Gençlere zulmedilmiştir. Siz gece bunları vurursanız bu vahşettir. Bunların sonunda ölüme benzer hadiseler olursa bu çok kötü bir şeydir. Onun dışındaki iddiaları hukuk gösterecek. Eğer devlet bu insanlara farklı bir diyaloğa girseydi bunlar yaşanmazdı. Vefat eden evlatlarımızın hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Bana düşen bir vaziye varsa hepsini yaparım"
 

CEMAATÇİ İDDİALARI


Bunlar ham hayaldir. Bu fantazileri yaratanlar, yaratacı güçlerini başka şeyler konusunda kullansalar çok daha verimli olacaklar. Benim hiçbir cemaate ve partiye kaydım yoktur. Ben takiyede yapmıyorum. Ben bunu vatani bir görev olarak kabul ediyorum.
 

AİHM'İN AHMET ŞIK VE NEDİM ŞENER KARARI


Basın ve ifade hürriyeti demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bir ülkede basın üzerinde baskı varsa o ülkede demokraside sıkıntı vardır. Bizim ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü Avrupa'ya uygun olmalıdır. Son gördüğümüz Balyoz ve Ergenekon davalarında adalet sistemimiz ağır yara almıştır. Allah'tan Anayasa Mahkemesi vardır.
 

FİLİSTİN DAVASI


Filistin davası dünyanın en büyük davasıdır, hala daha devam ediyor. Filistin davası ile ilgili çok söylenip yapılmak istendi. Barış süreci ile ilgili istenilen noktaya gelinmiyor. Teşkilatın tarihinde biz ne yaptık. Filistin'de 2006 senesinde seçimler yapıldı şeffaf olarak. Bu seçimin neticesinde Hamas iktidara geldi. Hamas iktidarından sonra birbirlerini suçlamaya başlıyorlar. Daha sonra askeri çatışmalar başladı. Ramallah Gazze ve Şam arasında gittim geldim. Ramallah'da Mahmut Abbas, Hamas hükümeti Gazze'de Hamas lideri Şam'da yaşıyordu. Bunların bir metin üzerinde anlaşmasını sağladım. Gazze'de bir ateşkes imzalattım. Başbakan Haniye'nin evinde ateşkes imzalattırdım. Bu 2006'da Aralık ayında benim yaptığım birşeydi. Bu benim birinci yaptığım hizmet. İkinci yaptığım hizmet ise Filistin'in Birleşmiş Milletler'e gözlemci üye olması konusunda İslam Konferansı'na üye 56 üyeden 54'nün desteğini sağladık. Bunun için bana Kudüs Yıldızı ödülünü verdiler."


CEMEVLERİ


Anayasamızdaki laiklik ilkesi çerçevesinde devletimiz tüm vatandaşlarımızın ibadetlerini özgürce yerine getirmesi için üzerine düşeni yapmalıdır. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »