İhsanoğlu'ndan STK'lara ziyaret

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı olacak adaylar, anayasada tarifini bulan Türk devleti temel ilkelerine saygılı olmalı" dedi.

27 Haziran 2014 Cuma 18:48
İhsanoğlu'ndan STK'lara ziyaret
CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı olacak adayların, anayasada tarifini bulan Türk devletine, Türk Cumhuriyetine, temel ilkelerine, anayasanın değişmeyen maddelerine saygılı olmaları lazım gelir" dedi. 

İhsanoğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, görüşmenin çok verimli geçtiğini belirterek şöyle devam etti:

"Barolar Birliğinde, temel mesele hukukun üstünlüğü, hukuk devletinin egemenliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasının temel hükümleri üzerinde durduk. Şüphesiz ki cumhurbaşkanı olacak adayların, anayasada tarifini bulan Türk devletine, Türk Cumhuriyetine, temel ilkelerine, anayasanın değişmeyen maddelerine saygılı olmaları lazım gelir. Aynı zamanda anayasamızın 104. maddesinde tarifi yapılan görev ve yetkiler fıkrasında geçen hususlara dikkat etmeleri lazım. Ben, bu husustaki görüşlerimi, Sayın Başkana ve arkadaşlarına izah ettim. Kendilerinin, şüphesiz, bu konudaki hassasiyetleri yerindedir. Bu konuda hassas davranan adaylara da desteklerini esirgemeyeceklerini anlamış bulunuyorum."

"Hep birlikte ortak bir payda çizme zorundayız"

Feyzioğlu ise İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olarak TBB'yi ziyaretinden mutlu olduklarını ifade ederek TBB'nin yargının en üstünde yer alan kurumlardan biri olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumlarının ağır tehdit altında olduğunu, içlerinin boşaltıldığını, milli devletin sorgulanır hale getirildiğini, kuvvetler ayrılığı ilkesinin bir engel olarak görüldüğünü ve kaldırılmak istendiğini, ortak paydaların sorgulanır hale geldiğini öne süren Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Hep birlikte ortak bir payda çizme zorundayız. Farklılıklarımızı değil geçmişten getirdiğimiz ve geleceğe taşıdığımız bir birlikteliği öne çıkarmakla yükümlüyüz. Bu, millet olmanın gereğidir. Böylece büyük Atatürk'ün on yıllar öncesinden uyardığı gibi dahili ve harici bedhahların, düşmanların saldırılarına karşı ayakta durabiliriz. Tarih, tarihi bilmeyenler yüzünden tekerrür eder. Tarihten ibret alınsaydı tarih, tekerrür etmezdi kuşkusuz. Anadolu'nun tertemiz Müslümanlığı, yabancı vahabi tehdidi altında. Anadolu'nun tertemiz inançları ile din bezirganlığı arasına kalın bir çizgiyi çekmek zorundayız."

Cumhurbaşkanının, gelir dağılımının acımasızca bozulmasının toparlaması gerektiğini dile getiren Feyzioğlu,  "Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin sorunlarında bütün devlet kurumlarını bir makine gibi uyumlu çalıştıracak işlev görmelidir. Yani, kuşkusuz bir tasdik makamının çok ötesinde görev yapmalıdır. Zor zamanlarda cumhurbaşkanları, milleti, devleti toparlayan, bir arada tutan tarihi görevler görürler. Bunlar için de çözüm, Atatürk'ün ışıklı yolunda kararlılıkla yürümektir" görüşünü ifade etti. 

Feyzioğlu, TBB olarak herhangi bir adayın aleyhinde veya lehinde görüş bildirmelerinin mümkün olmadığını da kaydetti. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »