İhsanoğlu'nun babasının kabri Kahire'de

Prof. Dr. İhsanoğlu'nun babası Mehmet İhsan Efendi'nin Kahire'deki kabri başındaki mezar taşında Osmanlıca "Türk oğlu Türk üstad, Emsali şimdi nadir" ifadeleri yer alıyor.

20 Haziran 2014 Cuma 0:10
İhsanoğlu'nun babasının kabri Kahire'de
Türkiye'de cumhurbaşkanlığına CHP ve MHP'nin ortak aday olarak belirlediği eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun babasının Kahire'de bulunan kabri başındaki mezar taşında, "Türkoğlu Türk Üstad / Emsali şimdi nadir" ifadeleri yer alıyor.
Kahire'nin doğusundaki Nasr City yakınlarında el-Melik el-Eşref Aynal Caddesi'nde bulunan Yozgatlı Mehmet Efendi'nin kabri, son dönem Osmanlı Şeyhülislamlarından Mustafa Sabri Efendi'nin kabri ile aynı mekanda bulunuyor. 

İhsanoğlu'nun babasına ait mezar taşında, "Şer'i mübinde nihrir" (İslami ilimlerde ileri düzeyde bilgi sahibi alim) ifadesi dikkati çekiyor.

İhsan Efendi'nin Osmanlı Türkçesiyle mezar taşında şu metin yer alıyor:

"Medfun bu yerde zair/ Bir muğterib muhacir / İhsan Efendi namı / Şer'i mübinde nihrir / Türk oğlu Türk Üstad / Emsali şimdi nadir / Rıhletle na bi mevsim / Bir ibret etti takrir / Bir bir çıkıp esfele / Tarih oldu sadır / Rahmana göçtü İhsan / Cennettedir mücavir" (Hicri 1381/Miladi 1961)

Arapça yazılı olan diğer mezar taşında ise "Yozgat asıllı Kahire ikametli" olduğu ve 1961 yılında vefat ettiği kaydediliyor.

Kahire'deki Aynu'ş Şems Üniversitesi'nin Türkoloji Bölümü'nün kurucularından olan İhsan Efendi'nin mezar taşında "Bu bir Ezher Alimi'nin kabridir" yazısı bulunuyor.

İhsan Efendi'nin, Şeyh Rasih Konevi (Konyalı) tarafından inşa edilen kabri, demir kapıyla kilitli tutuluyor. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »