23 Haziran 2018, Cumartesi

İl il seçim anketi

Gazete5'in ilk kez Nisan ayında başlattığı İl İl Türkiye Seçim Anketi'nin ikincisi sonuçlandı. İşte partilerin aday listelerine "İl il" verilen seçmen desteği...

6 Mayıs 2011 Cuma 18: 0
İl il seçim anketi

 

İL İL TÜRKİYE ANKETİ SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Gazete5, il il seçim anketlerinin ikincisi sonuçlandı. Bildiğiniz gibi, il il seçim anketlerimiz ilk olarak 2011 yılı Nisan ayın başında start vermişti. Bu anketimizde, 81 ilimizdeki kamuoyu yoklamaları, yine Gazete5 tarafından okuyucularımıza duyurulmuştu.

Gazete5, 11 Nisan 2011 tarihinde, siyasi parti milletvekili aday listelerinin açıklanmasının hemen ardından yeni bir seçim anketi daha başlattı.

Bu anketimizde de okuyucularımız 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde oy kullanacakları illerde ve kendi seçim bölgelerinde partilerine destek oldu. Her il için 4 siyasi parti ile bağımsızlar, "diğer" ve "kararsız" kategorilerinde oylama yapan okuyucularımız, İl İl Türkiye anketimize yine büyük ilgi gösterdi.

İl İl Seçim anketimizin sonuçlarını, kendi ilinizin plaka numarasına “tık”layarak öğrenebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer illerdeki sonuçları da yine illerin plaka numaralarına göre sorgulayabilirsiniz.

Bu arada, ilk kez 1 Nisan 2011 tarihinde başlattığımız "İL İL TÜRKİYE" seçim anketleri arasında kıyaslama da yapabilirsiniz. Partinizin, aday listeleri açıklanmadan önce ilinizde aldığı oy oranı ile listelerin duyurulmasının ardından seçmenden aldığı desteği mukayese edebilirsiniz. Bunun için, Gazete5 Foto Galeri kategorisinde "ANKET" bölümüne tıklayarak bir önceki anketin sonuçlarına bakmanız yeterli...

Gazete5, 2010 yılı Mart ayından bu yana, kamuoyu yoklamaları ve internet üzerinden yürüttüğü anketlerle, seçmenin nabzını tutmaya devam edecek.

NEDEN SINIRLI SAYIDA PARTİ?

Gazete5  okurları, zaman zaman bizimle iletişime geçerek anketlerimizde neden “sınırlı” sayıda partinin yer aldığı yönünde sorularını yöneltmektedir.
İlk kez Nisan ayında başlattığımız il il seçim anketi, okuyucularımızdan büyük ilgi görürken, bazı siyasi partilerin seçim anketine yönelik "manipülasyon" çabaları, anketimizdeki oy oranlarında dengesiz bir dağılıma yol açmıştır.

Yaptığımız teknik takip sonucu, anketimiz için aldığımız bazı güvenlik önlemlerinin bazı art niyetli kişiler tarafından "aşıldığı" tespit edilmiştir.

Bildiğiniz gibi, Gazete5'in seçim anketleri, internet kullanıcısı kamuoyunun siyasi eğilimlerini belirlemek amacıyla başlatılmış ve ilk günden bu yana büyük ilgi görmüştür. Dolayısıyla; anketimize yönelik manipülatif müdahaleler okuyucularımızın dikkatinden de kaçmamaktadır. Yaptığımız çalışmalar neticesinde, Nisan ayı seçim anketimizi bir kez daha sıfırdan başlatmak ihtiyacı hasıl olmuştur.

Söz konusu dış müdahaleleri önlemek için, anket şirketlerinin kullandığı bir yönteme başvurma zorunluluğumuz gündeme gelmiştir. Buna göre, dev seçim anketimizde Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler ile anketlerimizde yüzde 3’ün üzerinde oy toplayabilen bir siyasi parti oylamaya sunulmuştur.

Gazete5 olarak, okuyucularımızın ilgisi ve anlayışına teşekkür ederiz...

İL İL TÜRKİYE ANKETİ SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »