23 Haziran 2018, Cumartesi

İlk 'neşe fabrikası' açıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen törenle kreş açtı.

26 Temmuz 2014 Cumartesi 4:54
İlk 'neşe fabrikası' açıldı

Borusan’ın “Annemin İşi Benim Geleceğim” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında 10 organize sanayi bölgesinde inşa edeceği “Borusan Neşe Fabrikası” kreş ve gündüz bakımevlerinin ilki, adıyaman’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.
 
Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen törene; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Ak Parti Grup Başkanı Ahmet Aydın, Bilim, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av. Halil Fırat, AK Parti Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, kurum müdürleri, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
HUZURLA İŞE GİDİYORUM
 
Tören öncesi fabrikalarda çalışan anneler adına bir konuşma yapan Hayriye Gök, “Bugün çok mutluyum. İki çocuğumu da Neşe Fabrikası Kreş ve Gündüz Bakımevi'ne bırakıyorum ve huzur içerisinde işe gidiyorum. Burası çocuklarım için sıcak ve modern bir yuva oldu. Öğretmenlerimizin her biri çok iyi ve cana yakın insanlar. Bu güzel yuvayı kurup bizlere armağan eden herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.
 
Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, “Türkiye’nin hedefi 2023’e kadar dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alabilmek. Böyle bir hedefi gerçekleştirebilmek için nitelikli, verimli ve çalışkan bir iş gücüne gerek var. Özellikle kadınların iş gücüne yeterince katılamaması bu hedefe ulaşmanın önünde ciddi bir engel. Maalesef ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı sadece yüzde 28 seviyelerinde. Yapılan araştırmalar bunun en önemli nedeninin ise çocuk bakımı olduğunu gösteriyor. Kadınların eşit çalışma fırsatına sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu proje ile çocuk bakımı nedeniyle çalışamayan kadınlara destek sunarak iş gücüne katılmalarına olanak sağlıyoruz. Böylece bir yandan daha fazla kadın sanayide çalışma fırsatı bulacak, bir yandan da çocuklarımız zihinsel ve fiziksel gelişim için değerli bir eğitime kavuşacak. Bu gibi projelerle Türkiye’nin daha da güçleneceğine inancımız tam. Toplam 75 çocuk kapasiteli Adıyaman Borusan Neşe Fabrikası açıldığı ilk haftada 34 çocuğa yuva oldu. İlki Adıyaman’da açılan Borusan Neşe Fabrikalarının ikincisi eylül ayında afyonkarahisar da hizmete girecek. Öte yandan Borusan, mayıs ayında yaşanan Soma maden kazası nedeniyle Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan Borusan Neşe Fabrikası çalışmalarına bu yıl içinde başlama kararı aldı. Bu kreşte, kazadan etkilenen ailelerin çocuklarına öncelik verilecek ve Borusan tarafından eğitim bursu sağlanacak. Malatya, Şanlıurfa, Çorum, karaman, Ordu-Fatsa, Mardin ve DiyarbakırOSB’lerde kurulacak Borusan Neşe Fabrikaları ile de proje tamamlanacak. Ailelere destek amaçlı kurulan kreş ve gündüz bakım evleri, organize sanayi bölgeleri yönetimine devrediliyor ve ildeki taban fiyatın altında bir ücretle hizmet vermesi sağlanıyor” şeklinde konuştu.
 
GELECEK NESİLLER ADINA ÇOK DEĞERLİ
 
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Borusan’ın hayata geçirmiş olduğu bu sosyal sorumluluk projesini valilik olarak çok önemsiyoruz. Kadınlarımızın istihdam edilmelerini, kendi gelecekleri ve gelecek nesiller açısından değerli bulunuyoruz. İlimize kazandırdıkları bu hizmetlerden dolayıBorusan Holding’in bütün yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.
 
AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın “Hükümet olarak eğitime önem veriyoruz. Tabii tek başına hükümetin yaptığıyla yetinmiyor, özellikle büyüyen ekonomimizdeki çok saygın iş adamlarımızla beraber el ele verip burada Türkiye’de eğitime hizmet sunuyorlar. Özellikle eğitime yüzde yüz destek kampanyası çerçevesinde özel sektörün yatırımını görmek mümkün. İşte burada Borusan bir ilki gerçekleştirdi. Ben kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Adıyaman güzel bir şehir, bu güzellikleri beraber paylaşarak yatırımlar yaptığımızda neşemiz daha da artıyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Daha sonra konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise, “Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerine baktığımızda kadınların ekonomik ve sosyal açıdan etkin olduklarını görüyoruz. Kadınların iş gücü piyasasında yer alması, aileleri ile refah düzeyinin artmasıyla kadınların bireysel olarak güçlenmesi son derece önemli. Kadın istihdamının artırılması amacıyla çocuk bakımları olmak üzere iş ve anne hayatının uyumlaştırılması çalışmaları bakanlık olarak önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Bir yandan çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması, bir yandan aile ve iş hayatı uyumlaştırılması kapsamında kadın istihdamını desteklerken diğer yandan çocuk bakım hizmetleri sektöründe kadınlar için iş imkanlarının da önünü açıyoruz. 2017 sonuna kadar 10 farklı ildeki sanayi bölgesinde Borusan Neşe Fabrikaları adı ile kreşlerin kurulması planlanmıştır. Adım atacak diğer firmalar için örnek olan bir girişimdir. Onun için bunu özellikle belirtmek isterim. bugün burada Adıyaman’a sizlerle birlikte ilk kreşimizin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Aslında ilk planımız Soma faciasının yaşandığı günlerde açmaktı, Adıyaman Neşe Fabrikasını o sebepten dolayı ertelemiştik ama şimdi inanıyoruz ki Soma’da da bir Neşe Fabrikası açacağız” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile beraberindeki heyet, kreşin açılışını gerçekleştirdi. Kreşi gezip çocukları seven Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, daha sonra bir tekstil fabrikasına geçerek incelemelerde bulunup işçilerle sohbet etti. İslam daha sonra Adıyaman’dan ayrıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »