İmam-ı Rabbani Sempozyumu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İmam-ı Rabbani'nin mektuplarının, kendi çağından çok geleceğe atılmış mektuplar olduğunu belirtti.

16 Kasım 2013 Cumartesi 0:32
İmam-ı Rabbani Sempozyumu
Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi'nin (İSTAM) koordinatörlüğünde, Üsküdar Belediyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası İmam-ı Rabbani Sempozyumu, Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

Sempozyumun açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hindistan'tan Arabistan'a, Orta Asya'dan Anadolu'ya, Balkanlar'a kadar tesirleri asırladır devam eden İmam-ı Rabbani'yi minnetle yad ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İmam-ı Rabbani'nin mektuplarının, kendi çağından çok geleceğe atılmış mektuplar olduğunu belirterek, ''Bu mektuplar, kendi çağındaki adreslere yazıldığı halde, dört asır geçmesine rağmen, hangi çağ, coğrafya olursa olsun, okuyanlar kendisine yazılmış zannediyor'' dedi.

Görmez, Anadolu'daki dini hayatın mayasının içinde de İmam-ı Rabbani'nin görülebileceğini, Bediüzzaman Said-i Nursi'nin eserlerinden, Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerine kadar onun fikirlerinin izlerine rastlanabileceğini kaydetti. 

İmam Gazali'nin de kendi bölgesini terk ederek, bu işin çilesini çeken büyük bir insan olduğunu anlatan Görmez, şunları kaydetti:  

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Sert de İslam kültür ve medeniyetinde ilim, irfan sahiplerinin büyük rolü olduğunu belirterek, ''İmam-ı Rabbani'yi tanıdıkça onun mesajlarını bugün hatırlamaya ne kadar ihtiyacımız olduğu, en güzel şekilde anlaşılacaktır. İlmi, ameli, ihlası, hizmet ve cihadı önemsemiş, 'onlarsız olmaz' demiştir. Kur'an ve sünnete uymayan her yolu batıl olarak nitelemiştir'' diye konuştu.

İmam-ı Rabbani'nin eserleri ve hayatının ele alınacağı program, 17 Kasım'da sona erecek. Bu kapsamda, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek oturumlarda, 15'i yabancı 40 akademisyen İmam-ı Rabbani ile ilgili bildiriler sunacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »