20 Şubat 2019, Çarşamba

İnce: Silah sesi değil traktör sesi duyacağız

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda önemli atılımlara imza atacağını belirterek, "Elektrik fiyatlarını düşüreceğiz. Hayvan sağılığı için kullanılan ilaçları bedava vereceğiz. Çobanların sigorta primini devlet ödeyecek." dedi.

6 Haziran 2018 Çarşamba 20:22
İnce: Silah sesi değil traktör sesi duyacağız
Muharrem İnce, Şanlıurfa'da düzenlediği mitingde bölgeye gönül köprüsü  kurmak içingeldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda önemli projelere imza atacağını  vurgulayan İnce, "3B projemiz var. Bir barışacağız, iki ekonomik olarak  büyüyeceğiz, üç adil bölüşeceğiz. Barış ekonomisi kuracağız." ifadesini kullandı.

İnce, Şanlıurfa'ya dünyanın en büyük İslami Bilimler Üniversitesini  kurmak istediğini belirterek, şöyle devam etti:

"İnsanlarımıza bir fizik öğretmeni olarak söz veriyorum, bu ülkenin  bütün evlatlarına 3 dil öğreteceğiz. Birinci dil resmi dil Türkçe. Herkese  öğreteceğiz. İkinci dil evinde konuştuğu, anasının dili, Kürtçe ise Kürtçe,  Arapça ise Arapça öğreteceğiz. Anası, babası evinde hangi dili kullanıyorsa  anasının dili dediğimiz dili öğreteceğiz. Üçüncüsü İngilizce, Almanca, Fransızca,  İtalyanca, Rusça, Japonca, Çince... Çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağız, iyi  yetiştireceğiz."

"1,3 milyon hektar alanı suyla buluşturacağız"

Ekonominin büyümesi için Türkiye'nin hukuk devleti olması gerektiğini  vurgulayan İnce, kimsenin dinine, diline, ırkına, mezhebine, kökenine,  cinsiyetine bakılmamasını istedi.

İnce, şu değerlendirmelerde bulundu:

 "Elektrik fiyatlarını düşüreceğiz. Hayvan sağılığı için kullanılan  ilaçları bedava vereceğiz. Çobanların sigorta primini devlet ödeyecek. Mazotu  çiftçiye 3 liradan vereceğiz. Dünyanın en büyük bölgesel kalkınma projelerinden  bir tanesi GAP. 1989'dan bu yana 100 milyar lira harcadık ama işin ilginci 120  milyar lira geri aldık. Nereden geri aldık barajlardan elde ettiğimiz elektrikten  geri aldık. Enerjide yüzde 80'ini tamamladık GAP'ın ama sulamada yüzde 30'unu  tamamladık. Hala GAP gibi büyük bir proje varken Şanlıurfa'da kuyulardan su  çekiliyorsa bu devletin, hükümetin, Erdoğan'ın ayıbıdır. Size sözüm olsun, 3 yıl  içerisinde 1,3 milyon hektar alanı suyla buluşturacağız. Ceylanpınar'ı damızlık  için, tohum ıslahı için Türkiye'nin, bölgenin gözbebeği yapacağız."

İnce, 15 yılda 190 milyar dolar tarımsal ithalat yapıldığını öne  sürerek, mercimeğin, buğdayın ana vatanının Türkiye olmasına rağmen mercimeğin  Kanada'dan, buğdayın Rusya'dan alındığına işaret etti.

"Silah sesi değil traktör sesi duyacağız"

Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda çiftçilerin  borçlarının faizini temmuzayı bitmeden sileceğini belirterek, "Bu ülkenin  sınırlarında, Şanlıurfa'da, Harran'da silah sesi değil traktör sesi duyacağız.  Bana soruyorlar, 'GAP'a para bulacaksın, ucuz mazot vereceksin, ucuz elektrik,  gübre, yerli tohum, çobana sigorta, hayvana ücretsiz ilaç... Bunları yapacaksın  da kaynak nerede?' Hemşehrim bin 150 odalı sarayda yaşıyor. Ben sarayda  yaşamayacağım. O saraya 2 milyar dolar para harcadı, Ben o sarayı gençlere  bağışlayacağım. Bilim yuvası olacak orası." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda 24 saat içinde Olağanüstü Hal'i  kaldıracağını iddia eden İnce, şunları kaydetti:

"Bütün annelere sesleniyorum, çocuklarınızı iyi yetiştireceğiz. Yine  bir köprü meselesi var, bayramda Demirel'in yaptığı köprü ücretsiz, Erdoğan'ın  yaptığı köprü ücretli. Demirel'in yaptığı köprüden gidiş-geliş 11 liraya  geçiyorsun. Erdoğan'ın yaptığı köprüden 114 gidiş, 114 geliş ödüyorsun. Dünyada  sadece Türkiye'de olan bir şey var mesela Kolombiya'da, Çin'de, Rusya'da fakirler  mutsuzdur, zenginler de mutludur değil mi? Türkiye'de böyle değil Türkiye'de  fakirler de zenginler de mutsuz. Zenginler malını Türkiye dışına kaçırıyor.  Gelecek korkusu var."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »