21 Haziran 2018, Perşembe

Independent'tan Türkiye için flaş iddia

İngiliz Independent gazetesi, "Suriye Savaşı: Batı IŞİD'e yardım için milyon Sterlin gönderiyor" başlıklı haberinde Batı'dan gelen yardımların büyük bir kısmının Reyhanlı ve Kilis yakınlarındaki sınırdan girdiğini yazdı.

17 Temmuz 2014 Perşembe 23:28
Independent'tan Türkiye için flaş iddia
Isabel Hunter'ın Gaziantep'ten bildirdiği haberde, İngiltere, ABD ve Avrupa hükümetlerinin ödediği Batı'dan gelen gıda, tıbbi malzeme ve temizlik ürünü içeren yardımların büyük bir bölümünün Hatay'ın Reyhanlı ilçesi ile Kilis yakınlarındaki sınır kapılarından bölgeye giriş yaptığı ve Suriye'deki IŞİD'in kontrol ettiği yerlere ulaştırıldığı yazıldı.

Gazeteye konuşan batılı bir yardım kuruluşu çalışanı "IŞİD'in kontrolündeki bölgelere doğrudan giden çok sayıda TIR'ımız var. Yardım TIR'larımızın yarısına yakını Kilis yakınındaki sınırdan Suriye'ye geçiyor. Bazen çatışmalar yüzünden TIR'larımız iki-üç hafta yolda mahsur kalıyor" ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümetinden Suriye'deki yardım faaliyetleri için 27.3 milyon Sterlin alan yardım kuruluşu Mercy Corps International'dan bir yetkili ise ırk, etnik köken, din ve siyasi ilişkiye bakılmaksızın çatışmanın bulunduğu yerde ihtiyacı olan yüzbinlerce kişiye temel yardım malzemeleri ulaştırdıklarını belirtti.

Gazeteye konuşan İngiltere Uluslararası Kalkınma Dairesi'nin (Dfid) bir sözcüsü ise IŞİD'e doğrudan bir yardım yapmadıklarını vurgulayarak tarafsızlık dahil olmak üzere uluslararası insani yardım ilkeleriyle uyumlu olarak ihtiyacı olan insanlara hayat kurtaran yardımlar gönderdiklerini söyledi.

Türkiye'nin güneydoğu sınırı boyunca depoların ve endüstriyel araç parklarında bekleyen tır'ların boşaltılmak için sıra beklediğini belirten yazar, içlerinde buğday, pirinç, konserve domates, şeker ve yağ ile temel sağlık malzemesi bulunan konteynırların IŞİD ile savaşan Suriyeli muhalif güçlerinin bulunduğu bölgelere götürüldüğünü yazdı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »