İngiliz basını'ndan Irak iddiası

İngiliz basını ise ABD basını ile aynı iddiayı bugün manşete taşıdı.

14 Haziran 2014 Cumartesi 18:21
İngiliz basını'ndan Irak iddiası
Amerikan basınında dün yer alan "İran elit askerleri Irak'taki çatışmalarda Irak hükümetine yardım ediyor" şeklindeki haberler, bugün de İngiliz basınının manşetlerinde yer aldı.
İran Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada çıkan haberleri yalanlayarak, İran'ın Irak'a asker göndermediğini duyurdu.

The Independent 'ın “Irak: İran Hareketini yaptı", The Guardian'ın "ABD ve İran Irak İçin Savaşa Katıldılar" manşetli haberlerinde ABD'li yetkililere ve Irak'daki kaynaklara atfen İran'ın Irak'da askeri faaliyetleri olduğunu yazdı.

Dün akşam üstü CNN İnternational da İran'ın Irak'da savaşmtığı ddialarını duyurdu.

İran'ın yurtdışı operasyonları için kurulan Kudüs Gücü'nden 3 taburun Irak hükümetine yardım etmek, Irak askerlerine gerilla eğitimi vermek için gönderildiğini ileri süren Wall Street Journal twitter üzerinden temin ettiği İranlı Kudüs Gücü Komutanı Qasem Suleiman'ın Iraklı milletvekili ile Bağdat'ta el ele çekilmiş fotoğrafını yayınladı.

The Guardian, bugünkü manşet haberinde Obama'nın Tahran'ın en yüksek rütbeli generalini Tahran'a gönderdiği bu sırada Cihatçılara karşı hava saldırıları düşündüğünü yazdı.

The Guardian, Washington'un IŞİD'e karşı hava saldırısı tasarladığını yazdı. The Guardian, kendilerine konuşan ABD'li yetkililerin hava saldırıları ile hedefin sadece Irak değil Suriye'de savaşanların da olduğunu söylediğini yazdı.

The Guardian, İran'ın Batı komşusundaki çıkarlarını korumak için Tuğgeneral Qassem Suleiman'ı Bağdat'a gönderdiğini yazdı.
Savaşan Cihadçı grubun sayısının 7 bini geçmediğini yazan The Guardian, yüzbinlerce Iraklının evlerini terkettiğini vurguladı.


The Independent, İran'ın IŞİD'in Bağdat'ı ele geçirmesini durdurmaya çalıştığını yazdı. İran Devrim Muhafızlarının planlamada ve Bağdat'ın korunmasında en önemli rolü üstlendiğini iddia eden İngiliz gazetesi, İran Devrim Muhafızları'nın son yenilgilerle saygınlığını tamamen kaybeden Irak Genelkurmayı yerine eski ordunun güvenilir unsurlarıyla Şii milisleri birleştirerek yeni savaşan bir güç kurmayı hedeflediğini ileri sürdü.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »