İngilizler duyurdu! Bakın Trump, Brunson'ı ne için kullanıyor?

ABD'de Donald Trump'ın, Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı, 8 Kasım'da yapılacak Kongre ara seçimlerinde Evanjeliklerin daha fazla oyunu almak için kullandığı iddia edildi.

17 Ağustos 2018 Cuma 22:19
İngilizler duyurdu! Bakın Trump, Brunson'ı ne için kullanıyor?
İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde "Donald Trump Türkiye  ile anlaşmazlığı Evanjelikleri toplamak için kullanıyor" başlıklı bir makale  yayımlandı.

Makalede, Trump'ın Türkiye'ye rahip Craig Brunson'ın serbest  bırakılması için baskı yaparken, rahibin kendilerinden olduğunu iddia eden  Evanjeliklerin de Trump yönetiminin bu çabalarından övgüyle söz ettiği  belirtildi.

Brunson'ın serbest bırakılmaması durumunda Trump'ın Türkiye'yi  yaptırım uygulamakla tehdit ettiği gün, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bir  forumda tüm ABD'lilerden Brunson için dua etmelerini istediği anımsatılan  makalede, "Pompeo'nun bu sözleri, Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin  ardından 2016'da tutuklanan ve 20 yıldır bu ülkede yaşayan Kuzey Carolinalı  Brunson'ın tutuklanmasını büyük bir olay haline getiren ABD'deki Evanjeliklere  yönelikti." değerlendirmesinde bulunuldu.

Makalede, ABD'deki Evanjeliklerin, Trump'ın Brunson konusundaki  çabalarını "dini özgürlüklere destek" olarak değerlendirdiğine dikkat çekilirken,  ABD Başkanının da 8 Kasım'daki Kongre seçimleri için bu durumdan çıkar sağlamaya  çalıştığı iddiasında bulunuldu.

Makalede görüşlerine yer verilen düşünce kuruluşu Brooking  Enstitüsü'nden Amanda Sloat, "Brunson konusu, Cumhuriyetçilerin tabanındaki  Evanjelikler için bir 'hassasiyet noktası'. Çünkü Müslümanların çoğunlukta  yaşadığı bir ülkede tutulan Hristiyan bir rahibiniz var. Bu, Mike Pence'in en  baştan beri desteklediği bir fikir." ifadelerini kullandı.

Ülkenin başkanlarından Ronald Reagan'ın İç Politika Başdanışmanı olan  Gary Bauer de Evanjelik olan ABD Başkan Yardımcısı Pence, Dışişleri Bakanı  Pompeo, ABD'nin uluslararası dini özgürlükler büyükelçisi Sam Brownback gibi  isimlerin bu görevlere getirilmesini de Evanjeliklerin olumlu karşıladığını  belirtti.

Son aylarda, Demokrat seçmenlerin, Kongre ara seçimlerine ilişkin  anketlerde üstünlük sağladığına işaret edilen makalede, "Trump, Demokratların  Kongre'nin kontrolü ele alma ihtimalini bertaraf etmeye çalıştığından, Brunson'ın  serbest bırakılmasını sağlayarak, 8 Kasım'daki seçimlerde Evanjeliklerin daha  fazla oyunu almak istiyor." görüşüne yer verildi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »