İngiltere FETÖ sanığı Akın İpek'in iade talebini reddetti

İngiliz mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) "çatı davası"nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili talebin reddine karar verdi.

28 Kasım 2018 Çarşamba 18:49
İngiltere FETÖ sanığı Akın İpek'in iade talebini reddetti
Firari İpek'in Londra'daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen  Türkiye'ye iadesiyle ilgili davada karar duruşması yapıldı. Hakim, iade talebini  reddederken, kararın 14 gün içinde temyiz edilebileceğini belirtti.

Ayrıca İpek'in pasaportuna el konulması, Londra dışına çıkmaması ve  telefonunun 7 gün 24 saat açık kalması gibi denetimli serbestlik şartlarının da  14 gün boyunca geçerli olacağı ifade edildi.

Firari İpek, 23 Mayıs'ta gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmıştı. 50  bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılan İpek'in pasaportuna el konulmuş ve  denetimli serbestlik uygulanması kararı alınmıştı. İpek’in dava süresince Londra  dışına çıkması yasaklanmıştı.

İpek’in herhangi başka bir seyahat belgesine başvurmasını da  yasaklayan mahkeme, firari FETÖ sanığının telefonunun da 7 gün 24 saat açık  kalması koşulunu getirmişti. Davada son duruşma 28 Eylül'de yapılmış ve kararın  28 Kasım'da açıklanacağı belirtilmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »