İngiltere ve Almanya'ya ırkçılık soruşturması

Brezilya'da devam eden FIFA Dünya Kupası'nda yaşanan bazı ırkçı olaylar, tepkilere yol açtı

24 Haziran 2014 Salı 19:50
İngiltere ve Almanya'ya ırkçılık soruşturması
Fortaleza kentindeki Castelao Stadı'nda Almanya ile Gana arasında cumartesi günü oynanan maçta bazı taraftarların yüzünü siyaha boyaması ve vücudunda ırkçı yazılar bulunan bir Alman taraftarın maç esnasında sahaya girmesi tepkiye neden oldu.

Dünya Kupası'nın ilk günlerinde Brezilyalı vatandaşlara ırkçı söylemde bulunduğu iddiasıyla iki Arjantinli taraftar da gözaltına alınmıştı.

En son "A'dan Z(ico)'ya: Brezilya futbolunun alfabesi" kitabı yayımlanan Brezilyalı yazar Mauricio Savarese, yaptığı açıklamada, ırkçılığın uluslararası ve Brezilya futbolunun en önemli sorunu arasında yer aldığını vurguladı.

Günümüz futbolunda ırkçılığın daha az yaşanması nedeniyle daha zor fark edildiğini vurgulayan Savarese, "Bu tür ırkçı yaklaşımlarda, futbol alimleri siyahi oyunculara 'takımın beyni' ya da 'harika oyuncu' gibi sıfatları yakıştırmaktan çekiniyor. Hatta, Pele gibi biri bile siyahi oyuncuların sadece güçlü sporcular olabileceğini ama asla güçlü beyinler olamayacağını savunuyor" ifadesini kullandı.

Bu arada İngiltere ve Almanya medyasındaki haberlere göre, FIFA olaylarla ilgili soruşturma başlattı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »