İngiltere'den Kuzey Kore'ye çok sert tepki

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği füze denemelerinin yasa dış olduğunu belirterek, bu ülkeyi halkının refahına öncelik vermeye çağırdı.

6 Mart 2017 Pazartesi 18:52
İngiltere'den Kuzey Kore'ye çok sert tepki
Yazılı açıklama yapan Johnson,  Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği 4  balistik füze atışının İngiltere tarafından sert bir şekilde kınandığını  bildirdi.

"Kuzey Kore'yi, uluslararası barışı ve güvenliği tehdit eden  kışkırtıcı eylemlerine son vermeye çağırıyoruz." ifadesini kullanan  Johnson,"Kuzey Kore uluslararası toplumlarla yeniden ilişki kurmalı. Yasa dışı  nükleer ve balistik füze programları peşinde koşmak yerine halkının refahına  öncelik vermeye dönük inandırıcı adımlar atmalı." değerlendirmesini yaptı.

Bu denemelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını  ihlal ettiğini vurgulayan Johnson, ülkesinin BMGK'nın başkanlığını yürüttüğünü  hatırlattı ve bu denemelerle ilgili olarak uluslararası ortaklarıyla çalışma  yürüttüklerini söyledi.

Kuzey Kore'nin yerel saatle 07.36'da ülkenin kuzeybatısından 4  balistik füze fırlattığı bildirilmişti.

BMGK, 2006 yılından bu yana Kuzey Kore'ye bazı yaptırımlar uyguluyor.  Konsey, Kuzey Kore'ye nükleer faaliyetleri nedeniyle füze denemesi yapmasını  yasaklamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »