İngiltere'ye çağrı! "AB'den çık"

Avrupa Parlamentosu üyeleri, yapılan referandumdan AB'den ayrılık kararı alan İngiltere'den biran önce Birlikten çıkışı öngören maddeyi yürürlüğe koymasını istedi. Üyeler ayrıca İngiltere'nin 2017'nin ikinci yarısındaki AB dönem başkanlığının iptal edilmesi için AB Konseyi'ne çağrıda bulundu.

28 Haziran 2016 Salı 17:29
İngiltere'ye çağrı! "AB'den çık"
AP'nin olağanüstü oturumunda İngiltere'deki referandumun sonucu  görüşüldü. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP üyelerinin yaptığı  konuşmalarının ardından İngiltere'nin çıkış süreci ile ilgili karar tasarının  oylamasına geçildi. Tasarı, 200'e karşı 395 oyla kabul edildi.

Kabul edilen metinde, AP, İngiltere hükümetine vatandaşlarının  demokratik tercihine saygı göstermesi çağrısında bulunarak, çıkış prosedürünün  hızlı ve uyumlu bir şekilde uygulamaya koymasını istedi.

İngiltere'den üyelikten çıkışı düzenleyen AB Antlaşması'nın 50.  maddesini çok hızlı bir şekilde yürürlüğe koyması ve çıkış müzakerelerinin hızlı  bir şekilde başlatması istendi. Ayrıca AB Konseyi'ne İngiltere'nin 2017'nin  ikinci yarısındaki AB Dönem Başkanlığının, Birliğinin yönetiminin tehlikeye  sokulmaması için iptal edilmesi çağrısında bulunuldu.

AP üyeleri de taraflar için zarar verici belirsizliği önlemek ve  birliğin bütünlüğünü korumak için İngiltere Başbakanı David Cameron'dan bugün  başlayan AB Liderler Zirvesi'nde çekilme sürecini başlatmak için referandum  sonucunu resmen bildirmesini talep etti.

İngiltere'de 23 Haziran'da yapılan referandumda, halkın yüzde 52'si  AB'den çıkılması yönünde oy kullanmıştı ancak AB'den çıkış için İngiltere'nin AB  Antlaşması'nın 50. maddesini yürürlüğe koyması, AB'ye resmen referandum sonucunu  iletmesi gerekiyor. Bunun ardından 2 yılı bulması öngörülen çıkış müzakereleri  yapılacak.AB ülkelerinin liderleri, bugün yapılacak AB Konseyi (AB  Zirvesi) toplantısında referandumdan çıkan sonucu görüşerek ortak bir pozisyon  ortaya koyacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »