16°  
Ankara
16 °
Rüzgar
1.61 km/s

Nem
%37
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 983  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 15 Ağustos 2010 10:29

İnternetten uyuşturucu siparişi!

İnternetten sipariş edilebilen yeni nesil bir uyuşturucunun henüz yasalarda cezası yok. Uyuşturucu, internetten sipariş ediliyor, tütsü ve gübre paketi içinde adrese kadar teslim ediliyor.

İnternetten uyuşturucu siparişi!
Yaşam
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

 

Yeni nesil bir uyuşturucu, yasal boşluklar sebebiyle hızla yayılıyor. Bonzai, rüya ya da Bombay Mavisi olarak bilinen uyuşturucunun henüz Türk yasalarında cezası yok. İnternetten sipariş edilip tütsü ve gübre paketlerinin içinde adresinize kadar teslim ediliyor.

Polisiye önlemler, yasal düzenlemeler ve getirilen ağır cezalar, yeni nesil uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Açıkları ve boşlukları kullananlar piyasaya sürekli yeni maddeler çıkarıyor. Bunların en sonuncusu ve en ünlüsü Bonzai. Sentetik bir uyuşturucu olmasına rağmen Türkiye ’de yasaklanmış değil. Siparişi internetten, teslimatı adrese yapılıyor.
Bonzai satışı sırasında tütsü tozu veya gübre olarak geçiyor. Bu ticareti yapan yerli ya da yabancı internet siteleri de bitkisel ürün pazarlıyor gibi görünüyor. Kredi kartınız olduktan sonra sipariş vermek hiç zor değil.

Peki yurtdışına verilen sipariş Türkiye ’ye gelirken gümrükten nasıl geçiyor? Bitkisel ürün süsüyle! Çünkü yasal boşluklar nedeniyle Bonzai henüz yasaklanmış değil ve 100 doların altındaki siparişler de kolay kolay denetime takılmıyor.
Maddenin içeriğindeki etken madde, benzerlerinden çok daha güçlü ve hızlı bağımlılık yaratıyor. Kullanıcıları, “büyük aptallaşmaya ve bazen ölüm korkusuna” neden olduğunu söylüyor.

KOKUSU YOK SOKAKTA FARK EDİLMİYOR

Kokusu olmadığından, sosyal ortamda kullanıldığında farkına varılmıyor. Bu maddeyi özellikle üst gelir sınıfının talep ettiğini belirten kullanıcı S. F., beş kere Bonzai kullandığını anlatıyor: “3 gramı 150-200 lira. Kullanmaya başladıktan sonra vücudumda sivilceler çıkmaya başladı. Her kullanımdan sonra artıyorlar. Çıban büyüklüğündeler ve geçmiyor” diyor. Bu maddeyi deneyen bir diğer kişi B.K.’ysa sivilce sorunlarının yanı sıra unutkanlığın da başladığını söylüyor: “Ani unutkanlıklar olmaya başladı. Sivilcelere alışmaya başlamıştım. Ama unutkanlık çok daha kötü. Artık kullanmayı bıraktım ama galiba çok geç oldu. Etrafımdaki insanları kullanmamaları konusunda uyarıyorum. Bazı arkadaşlarımız polisleri de bu konu hakkında bilgilendirdi.”

UYUŞTURUCU LİMİTED ŞİRKETİ

Yasalardaki boşluğu fark eden bazı uyanıklar, Bonzai satan Türkçe internet siteleri de kurmaya başladı. İrlanda veya ABD’ye kayıtlı olan siteler, gizlilik konusuna oldukça dikkatli. Bir tanesi limited şirket olarak geçiyor ama kayıtlı sahibi yok. Vergi dairesi veya ticaret odalarında kayıtlarına rastlanmıyor. Şirket, kendisini Doğal Bitkisel Aromatik Karışım ve Bitki Gübre Toptancısı diye adlandırıyor. Ama sitesine girer girmez karşınıza Bonzai reklamları çıkıyor. Yasal uyarı kısmında, “kullanım için yasal şüpheniz varsa siparişten önce avukata danışın” yazıyor. İletişim kısmında bir telefon numarası yok. Sadece mail atabileceğiniz bir yer bulunuyor. Mail atmadan önce de kişisel bilgilerinizi yazmanızı istiyorlar.

Bir diğer sitede cep telefonu numarası var ama açan kişinin bu işlerle alakası yok. Elbette ismini vermek istemiyor. M.Ö, “Ben yurtdışında yaşayan biriyim. Sadece yazın Türkiye ’deyken telefonumu açıyorum. Siteyi sizden öğrendim. Bonzai isteyen pek çok kişi arıyor. Bundan çok rahatsızım. Ama numaramı kapattırmadım çünkü numarayı seviyorum. Savcılığa gidip arayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” diyor.

TORBACI BATMAN’İN YÖNETMENİ ÇIKTI

Başka bir site, diğerlerine göre daha cesur. Açılış sayfasında “Çıktığı günden bugüne rakipsiz olan Bonzai ürünleri artık Türkiye ’de” yazıyor. Hemen altında ürün fiyatları sıralanmış. Merak edilenler bölümü bile yapmışlar. Burada, Bonzai’nin Türkiye ’de yasal olduğu belirtilerek, “Siz yine de aleni olmayın, dikkati elden bırakmayın” deniyor. Yine herhangi bir adres veya telefon yok. Sorumluluktan kurtulmak için bir de uyarı yazısı konmuş. Kendilerinin sadece aracı olduklarını, şikayetlerin Belçika’daki üreticiye bildirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu arada sitenin sahibi, sözüm ona Batman’in ünlü yönetmeni Christopher Nolan.

YAP BİR İNCE SİGARA TAKIL TAKSİM MEYDANI’NDA

Bonzai veya diğer adlarıyla The Dream (rüya) ve Bombay Blue (Bombay Mavisi) yerli ve yabancı internet sitelerinden kolayca sipariş edilebiliyor. Yabancı sitelerin çoğu ABD, Belçika ve Almanya merkezli. Buna mukabil Çin merkezli siteler de var. Bu sitelerin yerli versiyonları da hızla çoğalıyor. Hatta bazılarında tüketici yorumları bile yer alıyor. İşte mistressbn rumuzlu tüketicinin yazdıkları: “Kafası süper ve koku olayı harika. Kimse anlamıyor. İnce sigara yap Taksim Meydanı’nda takıl...”

3-7 GÜN İÇİNDE POSTA KUTUSUNDA

Siparişler PayPal üzerinden veriliyor. Ödemeyi kredi kartıyla yaptıktan sonra bir saat içinde bir mail alıyorsunuz. Mail’de Paypal’ın sadece standart güvenlik uygulaması olduğu, bu yolla gerçek alıcıları tespit ettikleri söyleniyor. Böylece ödemede ikinci aşamaya geçiyorsunuz. CepBank sistemiyle 90 lira ödeme isteniyor.

Ödeme için verilen telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmek mümkün değil. Abone bilgileri gizli. Para gönderildikten 48 saat içinde, “Ödemenizin tarafımızdan çekilebilmesi için Cepbank gönderisini yaptığınız telefon numaranızı bize bildirmeniz gerekiyor” mesajı alıyorsunuz. İşlem tamam, siparişiniz 3-7 gün içinde adresinizde olacak... Başka bir arzunuz? Bunun altındaki imza da ünlü oyuncu Anthony Carrick’e ait.

2002’DE ORTAYA ÇIKTI

Bonzai’nin kullanımı ilk kez 2002’de Almanya ve İspanya, daha sonra da Rusya ile Avustralya gibi ülkelerde saptandı. Ortaya çıkması polis operasyonları ve bağımlılık tedavisi almak isteyen kişilerin beyanlarıyla oldu. 2003’te, Almanya’da, paketlerin üzerindeki etiketin içerik kısmında yer alan maddelerin dışında birçok kimyasal madde ihtiva ettiği saptandı. Şu ana kadar içindeki maddelerin sadece dörtte biri saptanabildi.

2008’de iki madde daha saptandı ve 22 Ocak 2009’da bu maddeler yasaklandı. JWH-018 ve HU-210 isimli maddelerin yapılan deneylerde kalp atışlarında şiddetli hızlanma, kalp krizi hissi, paranoya, aşırı terleme ve endişe/kaygı düzeyinde ciddi artışa neden olduğu saptandı. Maddelerden ilki esrarla aynı etkiyi gösteriyor, ikincisi ise etkiyi beş kat arttırıyor.

KIBRIS’TA YASAK TÜRKİYE’DE SERBEST

AVUSTURYA: 18 Aralık 2008’de uyuşturucu maddeler yasasının 78. Paragrafı ile riskli maddeler (kullanımının kontrol altında tutulması gereken maddeler) kapsamına alındı. Yetkililer yasaklanması gerekip gerekmediğini hala tartışıyor.

ESTONYA: Narkotik maddeler sınıfına alındı. İthali, ihracı ve bulundurulması yasak.
ALMANYA: İçeriğindeki kimyasalların bir kısmı kimyasal isimleri belirtilerek 22 ocak 2009’da yasaklandı. İthali, ihracı, bulundurulması ve satılması yasak.

FİNLANDİYA: Bu maddeler ‘ilaç’ sınıfına konularak, “sadece özel reçete ile satışı serbesttir” dendi. Reçete de kolay alınamıyor. Tamamen yasa dışı madde sınıfına alınması hala görüşülüyor.
FRANSA: 24 Şubat 2009’da içeriğindeki maddeler ve bu maddeleri almak, satmak, ihraç ve ithal etmek, bulundurmak yasaklandı.

POLONYA: Mayıs 2009’da yasa dışı maddeler kapsamına alındı.
RUSYA: 9 Nisan 2009’da yasaklandı.
İSVEÇ: 15 Eylül 2009’da yasaklandı.
İSVİÇRE: Temmuz 2009’da yasaklandı.

İNGİLTERE: önce‘B’ sınıfı narkotik maddeler sınıfına alındı. Aralık 2009’daysa tamamen yasaklandı.
KKTC: 29 Mart 2010’da yasaklandı.
KIBRIS RUM KESİMİ: 15 Şubat 2010’da yasakladı.
 

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: Türkiye
reklam
reklam
 

Diğer Yaşam Haberleri

1 yılda 60 milyon ekmek gönderildi
Geçen yıl en çok erkek bebek doğdu
'Öteki kadın' tazminat ödeyecek
Çocukluğumuzu hatırlatan kokular
En ucuz şehirler
'Parmak izi' için hazirana kadar süre
Hayvan deneylerine ilişkin yönetmeliğe iptal davası
Bebeğinin cenazesini ayakkabı kutusunda taşıdı
112'yi asılsız arayanlara 250 TL ceza
Twitter fenomeni davalık oldu

Günün Haberleri

Bursaspor Galatasaray 2-5 Maç Özeti ve golleri
22:01 Spor

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final maçı Bursaspor Galatasaray 2-5 Maç Özeti ve golleri gazete5.com'da.

16 Nisan 2014 22:01
Devlet Bahçeli'nin Twitter açıklaması
21:55 Gündem

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son zamanlarda yaşanan ölümlerle ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklama yaptı.

16 Nisan 2014 21:55
Başbakan Erdoğan Barzani ile görüştü
21:40 Siyaset

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinde, Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin enerji işbirliğini sürdürme ve geliştirme konusunda kararlı olduklarını belirterek, bunu hem Bağdat'taki merkezi yönetime hem de ABD makamlarına açık bir şekilde ifade ettiklerini vurguladı.

16 Nisan 2014 21:40
BDP'de "Hakan Fidan" Ayrılığı
21:07 Gündem

BDP Grup Başkanvekili Buldan'dan, BDP Muş Milletvekili Sakık'ın "Fidan ve ekibini kutluyorum" sözüne ilişkin "Katılmıyorum" çıkışı geldi.

16 Nisan 2014 21:07
Twitter Heyeti, Ankara'nın Fotoğraflarını Dünya İle Paylaştı
20:41 Yerel

Türkiye'ye gelen 4 kişilik Twitter heyeti, gün batımını, Dikmen Parkı'nı, Türk kahvesi ve ikram edilen yemekleri fotoğraflayarak Twitter'dan paylaştı.

16 Nisan 2014 20:41
İzmir'de elektrik kesintisi
20:14 Yerel

Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak, Menemen, Menderes, Torbalı ve Bayındır ilçelerinin bazı bölgelerinde altyapı çalışması nedeniyle 18 Nisan Cuma günü elektrik kesintisi yapılacak

16 Nisan 2014 20:14
Geleceğin nakliye uçağı Türkiye'de
20:04 Gündem

Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye'nin proje ortakları arasında olduğu ve İspanya'da imal edilen Airbus A400M askeri nakliye uçağı, İspanya'nın Sevilla kentinden yaklaşık 4 saat süren uçuşun ardından Kayseri 12. Ulaştırma Ana Üs Komutanlığına indi.

16 Nisan 2014 20:04
MİT Yasa Teklifi'nin 1. bölümü kabul edildi
20:03 Siyaset

MİT Yasa Teklifi'nin birinci bölümü, yapılan bazı değişikliklerle TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

16 Nisan 2014 20:03
Önce kavga sonra barış
20:02 Spor

Bu sabah yapılan antrenmanda tartışan Uğur Boral ve Veli Kavlak, takımın moral yemeğinde barıştı.

16 Nisan 2014 20:02
YSK, CHP'nin Antalya Seçim Sonuçlarına İtirazını Reddetti
19:44 Siyaset

YSK, CHP'nin Antalya adayı Mustafa Akaydın'ın seçim sonuçlarına yaptığı "tam kanunsuzluk" itirazını reddetti.

16 Nisan 2014 19:44
Yaşlı adam kendini astı
19:23 Yerel

İzmir'in Tire ilçesinde 86 yaşındaki Hasan Tırpanlı çamaşır ipiyle asılmış halde bulundu.

16 Nisan 2014 19:23
(Copa del Rey) Barcelona Real Madrid kral kupası finali ne zaman hangi kanalda?
19:19 Spor

İspanya Kral Kupası'nda (Copa del Rey) finali Barcelona Real Madrid kral kupası finali ne zaman hangi kanalda?.İşte (Copa del Rey) Barcelona Real Madrid kral kupası finali ne zaman hangi kanalda? detayları...

16 Nisan 2014 19:19
UEFA Ligi kupası finali Torino'da
19:17 Spor

Futbolda, Avrupa'nın en önemli ikinci organizasyonu olan UEFA Avrupa Ligi’nde kupa, final karşılaşmasına ev sahipliği yapacak İtalya’nın Torino kenti ilgililerine teslim edildi.

16 Nisan 2014 19:17
Küçük Caner'in Ölüm Sebebi Çivili Tahta
19:15 Yerel

Aydın'da hayatını kaybeden 4 yaşındaki Caner'in sapık tarafından öldürülmediği, üzerine çivili tahta düşmesi sonucu öldüğü açıklandı.

16 Nisan 2014 19:15
Haşim Kılıç'ın fotoğrafı şaşırttı
19:12 Gündem

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın İBDA-C Lideri Salih Mirzabeyoğlu'yla fotoğrafları servis edildi

16 Nisan 2014 19:12
Eskişehir'de motosikletli polisler çalışmalarını sürdürüyor
19:11 Yerel

Eskişehir'de Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan motosikletli polis timleri havaların ısınmasıyla görevlerine başladı.

16 Nisan 2014 19:11
İş makinesi, eczanenin duvarına çarptı
18:59 Yerel

Bayramiç ilçesinde kontrolden çıkan iş makinesi, eczanenin duvarına çarptı.

16 Nisan 2014 18:59
PFDK'ya neden sevkedildi?
18:47 Spor

Fenerbahçe Kulübü, PFDK'ya sevkedilme ve Çaykur Rize maçını seyircisiz oynama tehlikesi ile karşı karşıya kalma gerekçelerini kamuoyu ile paylaştı.

16 Nisan 2014 18:47
Asit göletleri tehlike saçıyor
18:32 Yerel

Çan'da terk edilen kömür madenlerinin yerinde asit göletleri oluştu

16 Nisan 2014 18:32
Bülent Ersoy evine teleferik yaptırıyor
18:30 Magazin

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy, İzmir'de satın aldığı villasına asansör ve teleferik yaptıracak.

16 Nisan 2014 18:30
 

Anket

Derbiyi kim kazanır

Beşiktaş - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:3106:0312:5616:3619:3621:00

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

Devlet Bahçeli'nin Twitter açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son zamanlarda yaşanan ölümlerle ilgili
facebook twitter google plus rss