Irak güçleri ile Peşmerge arasındaki çatışmalar sürüyor!

Irak güçleri ile Peşmerge arasında Musul'un kuzeybatısı ve güneyinde şiddetli çatışmaların sürdüğü belirtildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Irak güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi'nin Musul'un kuzeybatısında 4 koldan saldırıya devam ettiği öne sürüldü.

26 Ekim 2017 Perşembe 21:33
 Irak güçleri ile Peşmerge arasındaki çatışmalar sürüyor!
Açıklamada, Irak güçleri ve Haşdi Şabi'nin Bardiye ve Hamad Ağa  köyünden Ayn Uveys'e, Muşref'ten Sufaya köyüne, Rabia kasabasından ise  Mahmudiye'ye doğru Peşmerge'nin elinde tuttuğu bölgeleri almak istediği ifade  edildi.

PEŞMERGE MAHMUR İLÇESİNE GİRDİ

Irak ordusu bünyesindeki 16'ncı Tugay'da görevli Albay Hüseyin Anbaki  ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Musul'un güneyindeki Mahmur  ilçesinin dışında konuşlanan Peşmerge güçlerinin Irak ordusunun bazı bölgelerden  çekilmesiyle ilçe merkezine girdiğini söyledi.

Anbaki, "Mahmur merkezine ulaşan Peşmerge güçleri, kaymakamlık  binasından yaklaşık 200 metre mesafede bulunuyor." dedi.

İlçe merkezinde şiddetli çatışmaların Sabahtan bu yana devam ettiğini  belirten Anbaki, Mahmur'un yüzde 70'inin Peşmerge'nin kontrolüne geçtiğini  aktardı.

IKBY BAĞLANTI YOLLARINI KESTİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Peşmerge ve Irak  güçleri arasında çatışmaların çıkması nedeniyle, Musul kent merkezine giden  anayolları trafiğe kapattığı belirtildi. 

Irak ordusunun 16'ncı Tugayı'nda görevli Albay Kazım Hüseyin  el-Musavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IKBY'nin, sabah saatlerinde Peşmerge  ve Irak güçleri arasında çıkan çatışmalardan dolayı Erbil, Duhok vilayeti ile  Mahmur ilçesinden Musul'a giden üç karayolunu trafiğe kapattığını ifade etti.

Musavi, Peşmerge'nin Erbil-Musul karayolu üzerindeki Hazır bölgesinde,  Duhok-Musul karayolu üzerindeki Şeyhan ilçesinde ve  Musul'un güneyinde yer alan  Mahmur ilçesindeki kontrol noktalarında araçların giriş ve çıkışına izin  vermediğini kaydetti.

Irak güçleri, Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasında Musul  vilayetinin kuzeybatısı ve güneyindeki Mahmur ilçesiyle, Kerkük'ün kuzeyindeki  Altunköprü kasabasında başlayan çatışmalar şiddetli  şekilde devam ediyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »