Iraklı mühendisler, Şanlıurfa'da eğitim görecek

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Uluslararası Kurak Alanlarda Tarımsal Araştırma Merkezi arasında yapılan işbirliği kapsamında Irak'tan gelen 13 ziraat mühendisi, Şanlıurfa'da eğitim verilecek.

12 Kasım 2013 Salı 2: 6
Iraklı mühendisler, Şanlıurfa'da eğitim görecek
GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Uluslararası Kurak Alanlarda Tarımsal Araştırma Merkezi (İCARDA) arasında yapılan işbirliği kapsamında Irak'tan ziraat mühendisleri, eğitim görmek üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Enstitü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, eğitim kapsamında kente gelen 13 Iraklı mühendise bölgede yürütülen tarımsal faaliyetlerin işleyişine ilişkin bilgi verdi.

Çetiner, konuk mühendislere bir hafta boyunca kentte özellikle sürdürülebilir tarım, toprak işlemesiz tarım, sulama sistemleri ve pamuk yetiştiriciliği konularında uygulamalı eğitimler vereceklerini belirtti.

Kurak bölgelerde yapılabilecek tarımsal faaliyetlere ilişkin bilgi paylaşımının yapılacağını anlatan Çetiner, şunları kaydetti:

"Özellikle toprak işlemesiz tarım, azaltılmış toprak işleme, anıza ekim ve sulama sistemlerini anlatacağız. Heyetimizi bir hafta boyunca  enstitümüzde misafir edeceğiz. Araştırma ve denemelerimizi yürüttüğümüz istasyonlarımızda da uygulamalı eğitimler vereceğiz. Umuyoruz ki Irak ile ilişkilerimiz ileride de böyle güzel devam eder. Önümüzdeki ilkbahar aylarında yine bu grubu burada ağırlayarak dönemin şartlarına göre eğitim vermeyi de düşünüyoruz."

Çetiner, bu tür eğitimlere öncülük etmekten memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »