Irak'ta referandum depremi! Barzani'ye alternatif teklif...

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani'ye referandumun ertelenmesi için alternatif teklif sunuldu. Barzani 'değerlendireceğiz' dedi.

14 Eylül 2017 Perşembe 20:50
Irak'ta referandum depremi! Barzani'ye alternatif teklif...
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani,  25 Eylül'de yapılacak referandumun ertelenmesi için sunulan alternatifi  değerlendirileceklerini açıkladı. 

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, IKBY Başkanı'nın Musul'un  doğusundaki terör örgütü DEAŞ ile mücadele koordinasyon merkezinde ABD'nin  DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Birleşmiş Milletler  Irak Temsilcisi Jan Kubis ve İngiltere Büyükelçisi Frank Baker ile referandumu  ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada görüşme sırasında misafir heyetin Barzani'ye 25 Eylül  tarihindeki referandumun ertelenmesi için alternatif sunduğu kaydedildi.

Buna karşılık Barzani'nin yapıcı diyaloğu olumlu karşıladığı ancak referandumun ertelenmesi için sunulan alternatifi Kürt siyasi parti  temsilcileriyle değerlendirip, bu konudaki fikirlerini kısa sürede  açıklayacaklarını bildirdiği aktarıldı.

Barzani'ye sunulan alternatifin detaylarına açıklamada yer verilmedi.

Irak'ta referandum depremi yaşanıyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) aldığı bağımsızlık referandumu kararına destek veren Kerkük Valisi Necmettin Kerim görevden alındı.

Başbakan Haydar el İbadi tarafından imzalanan genelge meclise gönderildi ve yapılan oylamayla Vali Kerim koltuğunu kaybetti.

Kerkük Valisi Kerim, Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna katılacaklarını geçen ay sonunda açıklamıştı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin yayın organı Rudaw'a dün akşam bağlanan Vali Kerim, Bağdat yönetiminin kendisini görevden alamayacağını savunmuştu.

Bağdat yönetimi, Barzani'nin bağımsızlık referandumunu tanımıyor. Mecliste yapılan oylamada referandum reddedilmişti.

Türkiye ve İran gibi ülkeler de referanduma kesin çizgilerle karşı çıkıyor. ABD yönetiminden gelen açıklamalar da Washington'ın referandum kararına olumsuz baktığını gösteriyor.

Kerkük en önemli kent

Kerkük, Irak'taki referandumun en kritik kenti konumunda. Terör örgütü IŞİD tarafından 2014 yılında ele geçirilen Kerkük, daha sonra KYB'ye bağlı peşmergeler tarafından kurtarıldı. KYB, Talabanilerin partisi. Bölgede şu anda KYB'nin hakimiyeti var.

Mart 2017'ye gelindiğinde Barzani liderliğindeki IKBY yönetimi, Kerkük'te kendi bayraklarını dalgalandırdı. Söz konusu Türkiye'nin sert tepkisiyle karşılaştı. Barzani'nin bayrak adımı, referanduma hazırlık planının bir parçasıydı. Barzani'nin ana hedefi Kerkük'ü KYB'nin tekelinden kurtarmak ve bölgedeki gücünü artırmak. 

Halihazırdaki tabloda, Türkmenler ve Arapların da yoğun yaşadığı kentteki gelişmelerin bir iç savaşın fitilini ateşlemesinden korkuluyor.


Irak İnsan Hakları Komiserliği Sözcüsü Ali Bayatlı, "Tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasının çeşitli taraflar arasında askeri çatışmalara yol açabileceği kaygısı taşıyoruz" diyor.
  
IKBY'nin referandum girişimine Diyala ve Selahaddin vilayeletleri katılmayacağını ilan etmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »