Irak'ta referanduma karşı resmi adım atıldı!

Bağdat yönetimi, mecliste aldığı kararın ardından bu kez Yüksek Mahkeme aracılığıyla referandumun durdurulması kararını aldı. Talep, Irak Başbakanı İbadi'den geldi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 18:27
Irak'ta referanduma karşı resmi adım atıldı!
Irak'taki Federal Mahkeme, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumu durdurma kararı aldı. Mahkeme Sözcüsü İyas Samuk, yaptığı yazılı açıklamada, "Mahkeme, üyelerin katılımıyla toplanarak, Kürdistan bölgesi ve diğer bölgelerde (tartışmalı bölgeler) referandumun durdurulması için gelen talepleri inceledi. Yapılan inceleme sonrası mahkeme, Kürdistan bölgesinde çıkarılan '8 Haziran 2017 tarihli ve 106 sayılı Başkanlık emrine göre 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumu' durdurma kararı aldı" ifadesini kullandı.

Mahkemenin kararında, açılan davalar sonuçlanıncaya kadar söz konusu referandumun yapılamayacağı belirtildi.

Alınan karar, Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin talebi sonrası geldi.

IKBY'den tepki geldi: 'Mahkeme siyasallaştı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin  Dizayi, Irak Federal Mahkemesince 25 Eylül referandumunun durdurulması kararının  tarafsız olmadığını belirterek, mahkemenin siyasallaştığını iddia etti. Federal mahkeme üyelerine saygı gösterdiklerini belirten Dizayi,  "Ancak tarafsız bir kararın alınmadığı kanaatindeyiz. Çünkü yıllardır başvuru yaptığımız mahkeme birçok önemli davaya el atmadı. Bu konuda ise hızlı bir şekilde karar verdi" ifadelerini kullandı.

Anayasada, "Kürdistan Meclisi tarafından çıkarılan herhangi bir karar veya yasa, federal mahkemece de tanınmalıdır" ifadesinin yer aldığını dile getiren Dizayi, federal mahkemenin tarafsızlığını yitirip, siyasallaştığını iddia etti.

Uluslararası toplum başta olmak üzere komşu ülkelerin referanduma olan tepkilerine ilişkin de açıklama yapan Dizayi, şunları söyledi:

"Uluslararası toplum başta olmak üzere komşu ülkelerin kendilerince referandum konusunda olan kaygılarını çok iyi bir şekilde anlıyoruz. Diğer ülkeler ve özellikle Türkiye ile son yıllarda kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde  siyasi ve ekonomik olarak büyük ilerlemeler kaydedildi. Açıkçası bu ilişkilerin bozulması taraftarı değiliz. Diyalog için Bağdat, uluslararası toplum ve komşu ülkelerin yüzüne kapıları kapatmadık. Şu anda aksi durum mevcut. Bazı ülkeler görüşmeyi reddederek kapıları yüzümüze kapattı. Resmi kanallar üzerinde, her zaman neden böylesi bir karar aldığımızı görüşmeye, meselenin aydınlatılması için diyaloga hazırız."

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve İngiltere'nin referandumun iptali için sunduğu teklifin içerisinde herhangi bir garantinin söz konusu olmadığını dile getiren Dizayi, şunları ifade etti:

"BM, ABD ve İngiltere'nin referandumun iptali için sunduğu öneride bir garanti ve herhangi bir teklif yok. Daha çok taslak ve üzerinde nihai karar verilmeyen bir teklif var. Bağdat ve Erbil arasında diyalogun sıklaştırılmasından bahsediyor. Taslak bizim tarafımızdan kabul edilmediği için, içeriği ve detayları hakkında konuşmak istemiyorum. Önümüzdeki hafta, herkes New York'ta olacak ve bu meseleyi ele alacak. "

Barzani ısrarcı

Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunda son viraja girilirken, referandumun ertelenmesi ya da iptal edilmesi için Bağdat, Türkiye ve İran ile uluslararası toplumun talepleri Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani başkanlığında toplanan Yüksek Referandum Kurulu'nda dün ele alınmıştı. Toplantıda referandumun 25 Eylül'de yapılmasına yönelik 'devam kararı' alınırken, BM ve ABD dahil uluslararası toplulukla diyalogun sürdürülmesi de benimsenmişti.

Referandumu tanımayacağını açıklayan Bağdat yönetimi ise, askeri müdahaleye hazır olduğunu hafta sonu açıkladı. Başbakan Haydar el İbadi, referandum planının şiddetle neticelenmesi durumunda askeri olarak müdahalede bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

"Referandum uygunsuz"

Irak'taki Federal Mahkeme'nin kararının ardından açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, referandumun uygunsuz olduğunu söyledi. Bağdat ve Erbil’i birbirleriyle görüşmeye davet etti.

Referanduma en sert şekilde karşı çıkan ülkeler Türkiye ve İran. Türkiye bugün Irak sınırında tatbikat başlattığını sabah saatlerinde açıkladı. Hâlihazırda ABD'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta MGK toplantısını öne çektiklerini ve Ankara'nın tavrını 22 Eylül'de herkesin göreceğini söylemişti.

İç savaş ülkesi Suriye de, referandumun karşısında yer alıyor.

Referandumun ertelenmesini isteyen İngiltere ve Almanya da, ABD ile aynı pozisyonda bulunuyor.

Son dönemde herhangi bir açıklama yapmayan Rusya ise, geçen ay bölgesel risklere dikkat çekmişti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Kürt meselesinin şimdi Irak sınırlarının dışına taştığı göz önünde tutulursa bu durumun Irak'a komşu ülkelere de etkisi olacaktır" demişti. Rusya, iç savaş ülkesi Suriye'de iki yıldır rejimle birlikte savaşıyor.

Mitinglerde bayraklar yan yana           
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumu, yalnızca İsrail tarafından destekleniyor. Referandumu açıkça savunan tek ülke olan İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, bağımsızlık kararına destek verdiklerini ilan etti. Tel Aviv yönetiminin hâlihazırda Bağdat yönetimiyle bir ilişkisi bulunmuyor.

Referandum mitinglerinde ise İsrail ve Kürt yönetimi bayrağı birlikte dalgalanıyor. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, çok sayıda İsrail bayrağı görülüyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »