Irak'ta Şiiler tarihi kentlere akın ediyor

Şiiler yarın gerçekleşeecek olan etkinliklere katılmak için Şii imamların türbelerinin bulunduğu tarihi kentlere akın ediyor.

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Irak'ta Şiiler tarihi kentlere akın ediyor
Irak'ta Şiiler yarın gerçekleştirilecek olan Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Şii imamların türbelerinin bulunduğu tarihi kentlere akın ediyor.

Anma etkinliklerinin düzenleneceği, İmam Musa Kazım'ın türbesinin bulunduğu Kazımiye, Hazreti Ali'nin türbesinin bulunduğu Necef, Hz. Ali'nin oğulları Hz. Hüseyin ve Abbas'ın türbelerinin bulunduğu Kerbela kentlerindeki yoğun hazırlıklar dikkat çekiyor.

Siyah Bayrak Astılar


Türbelere ziyaretin imamlara sadakati sembolize ettiğine inanan Şiiler, başkent Bağdat ve etkinliklerin düzenleneceği diğer kentlerde, ev ve iş yerlerine hüznün ve yasın temsil edildiği siyah bayraklar asıyor, caddelerde konvoylar oluşturuyor, taziye çadırları kuruyor ve Hazreti Hüseyin'in sadakası niyetine ziyaretçilere yemek dağıtıyor.

Kan Akıtma Eylemi (Tadbir) Hazırlıkları


Ziyaretçilerden bazıları anma etkinlikleri kapsamında ''Tadbir'' adı verilen ve Hz. Hüseyin'in şehit edildiği Aşure günü yapılacak kan akıtma eylemine hazırlık için kendilerini demir zincirlere vuruyor.

Din adamlarının özel hutbeler okuduğu, sinezenlerin ağıt ve mersiye söylediği anma etkinliklerinde, Kerbela hadisesinin sembolize edilmesi bekleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »