Irak'tan flaş Türkiye açıklaması

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye'nin Başika'da asker bulundurmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, ancak iki ülke halkları arasındaki ilişkileri takdir ettiklerini söyledi.

18 Ekim 2016 Salı 20:35
Irak'tan flaş Türkiye açıklaması
Caferi, AB-Irak İşbirliği Konseyi toplantısının ardından düzenlenen  basın toplantısında Türkiye ile ilişkilere değindi. Türkiye ile komşuluk  ilişkileri ve ortak çıkarları bulunduğunu ifade eden Caferi, iki ülkenin  nehirleri paylaştığını ve 18 milyar dolarlık bir ticarete sahip olduklarını  belirtti.

Darbe girişiminde Türkiye'yi ve demokrasiyi desteklediklerini kaydeden  Caferi, "Ancak Türkiye'nin karşılığının, beklediğimiz gibi olmaması karşısında  şaşkınlığa düştük. Türkler Başika'da bulunuyor. BM'de ve Arap Birliği'nde  yaptığım konuşmalarda söyledim. Bu kabul edebileceğimiz bir şey değil. İç  işlerimize karışılmasını şiddette reddediyoruz. Türk hükümeti, bizim devletler  arası ilişkilerin eyaletler veya valiler arasında değil, devletler arasında  olduğunu bilmeli." ifadelerini kullandı.

Halklar arasındaki ilişkilerin en önemli unsur olduğunu söyleyen  Caferi, "Irak halkı ve Türk halkı arasındaki ilişkileri takdir ediyoruz. Bence,  üstün gelecek olan da budur." dedi.

  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »