24 Mayıs 2018, Perşembe

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Gül'e ziyaret

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi resmi törenle karşıladı.

9 Haziran 2014 Pazartesi 21:39
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Gül'e ziyaret
Ruhani'yi taşıyan makam aracına Çankaya Köşkü'ne girişinden tören alanına kadar, Türkiye ve İran bayrakları ile tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayrakları taşıyan atlılar eşlik etti.

21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşlarının çalındığı törende Ruhani, Türkçe "Merhaba asker" diyerek onur kıtasını selamladı. 

Gül ve Ruhani, törenin ardından Büyük Şeref Kapısı önünde basın mensuplarına el sıkışarak poz verdi. Baş başa görüşme için makam odasına geçen cumhurbaşkanları, balkona çıkarak bir süre şehir manzarasını izledi.  

Törene Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve diğer yetkililer katıldı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Gül ve Ruhani, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Tahran'dan Ankara'ya cumhurbaşkanı düzeyinde son resmi ziyareti, 1996 yılında İran'ın Dördüncü Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani gerçekleştirmişti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »