İran, Erbil- Bağdat krizini çözmek için devrede

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile merkezi Bağdat hükümeti arasında krize dönüşen ilişkileri düzeltmek ve Kürtlerin, Irak'taki siyasi sürece dahil olmasını sağlamak için İran, Erbil'e arabulucu bir heyet gönderdi.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 20:45
İran, Erbil- Bağdat krizini çözmek için devrede
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile merkezi Bağdat hükümeti arasında krize dönüşen ilişkileri düzeltmek ve Kürtlerin, Irak'taki siyasi sürece dahil olmasını sağlamak için İran'ın, Erbil'e arabulucu bir heyet gönderdiği bildirildi. 

Alınan bilgiye göre, İran Ulusal Güvenlik Kurulu Sekreter Yardımcısı Dr. Rıza Emiri Mukaddem'in başkanlığındaki heyet, Goran Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) poltbürolarıyla bir araya geldi. Bağdat-Erbil krizinin çözüme kavuşturulması için görüş alışverişinde bulunan heyet, 3'üncü görüşmesini IKBY Başkanı Mesut Barzani'yle gerçekleştirdi. 

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, İran heyetine başkanlık eden Dr. Rıza Emiri Mukaddem, Irak'taki cumhurbaşkanlığı seçimi, yeni hükümetin kurulması ve ülkede güvenliğin tekrar sağlanması konularında Barzani'nin etkin rölünü oynamasını istedi.

Yaşanan krizin en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasının önemine vurgu yapan Mukaddem, Irak halkının bütün bileşenleriyle huzurlu günler görmesi gerektiğini kaydetti. 

"İran-Kürdistan bölgesi ilişkilerinin tarihi olduğunu" hatırlatan Mukaddem, Musul olaylarının ardından oluşan yeni şartların Erbil-Tahran ilişkilerine zarar veremeyeceğinin altını çizdi.  

 Barzani de konuşmasında, "Kürdistan bölgesinin, sonsuza kadar mezhepsel şiddetinin ateşinde yanmak zorunda olmadığını" belirterek, "Yanlış yönetimlere katlanmak mecburiyetimiz yok" ifadesini kullandı. 

Barzani, "Kürdistan bölgesinin, her zaman Irak halkları ve asli unsurlarıyla kardeşçe ve barış içinde ilişkiler geliştirmek istediğini" dile getirdi. 

İsim vermeden Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi eleştiren Barzani, "Irak'taki bütün krizlerin asıl nedeni kendini dayatma kültürü ve tekçi zihniyettir. Sorunların kaynağı yürütülen yanlış siyaset ve yönetim anlayışıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

İran heyeti ne istedi? 

IKBY İran İlişkileri Sorumlusu Abdullah Akreyi yaptığı açıklamada, "İran heyeti, iki amaçla Erbil'e geldi. Birincisi  Erbil-Tahran ilişkilerini güçlendirmek. İkincisiErbil ve Bağdat arasında yaşanan son gelişmelere dair bilgi almak. İranlı heyet, Barzani'den, Tahran -Erbil veBağdat arasındaki ilişkilerin diyalog ve sükunetle devam etmesini istedi" dedi. 

Kürt bölgesinin de Bağdat'la ilişkilerini düzeltmek istediğini aktaran Akreyi, "İlişkilerin normalleşmesi, sadece Maliki'nin üçüncü dönem başbakan olmamasına bağlı değildir. Bunun yanında hakim zihniyetin de değişmesi gerekiyor. Kürdistan bölgesi de Bağdat ile yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesini ve ilişkilerin normalleşmesini arzu ediyor" diye konuştu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »