İran-Suudi Arabistan arasında ipler gerildi!

Suudi Arabistan yönetimi dün aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu. Açıklama sonrası İran'da Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliği ve İran’ın en büyük ikinci şehri Meşhet'te konsolosluk ateşe verilmişti. İran ve Suudi Arabistan arasındaki sert restleşmeden sonra tansiyon yüksek. Farklı ülkelerden de açıklamalar peş peşe geliyor...

3 Ocak 2016 Pazar 18:47
İran-Suudi Arabistan arasında ipler gerildi!
İRAN'IN DİNİ LİDERİ HAMANEY: İLAHİ İNTİKAM
 
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi  Arabistan'ın Şii din adamlarından Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesini  "siyasi hata" olarak değerlendirdi. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki  ikametgahında açıklama yapan Hamaney, Nemr'in idamını "büyük bir suç, siyasi  hata" olarak niteleyerek, "şiddetle" kınadı. Suudi Arabistan'ın Nemr'i haksız bir şekilde idam ettiğini savunan  Hamaney, "Bu alim ne halkı silahlı bir harekete teşvik etti ne de gizli komplolar  planladı" dedi. 
 
Hamaney, Nemr'in sadece Suudi Arabistan yönetimini açık bir şekilde  eleştirdiği için hukuksuzca idam edildiğini savunarak, "İlahi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak" ifadelerini kullandı. 
 
IRAK'TA Şİİ DİNİ MERCİ SİSTANİ
 
Irak'ta Şii dini otorite Ayetullah Ali es-Sistani, Suudi  Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesini  kınadı. Sistani'nin Necef'teki ofisinden yapılan açıklamaya göre, Sistani,  Suudi Arabistan'daki "el-Katif" halkına seslenerek, "Bölgede haksız yere kanları  dökülen bir grup mümin kardeşimizin ve bunların içerisinde bulunan Alim Şeyh  Nemr'in şehadet haberini üzüntüyle öğrendik"  ifadelerini kullandı. Açıklamada, "Bu olayı kınıyoruz ve evlatlarını kaybeden yaslı ailelere  başsağlığı diliyoruz" denildi. 
 
DEVRİM MUHAFIZLARI: SUUDİ ARABİSTAN BEDEL ÖDEYECEK
 
İran Devrim Muhafızları Ordusu da yayılanlığı yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan rejimi bu utanç verici eylemin bedelini kesinlikle ödeyecek" diye tepki gösterdi.Riyad yönetimi için "terörist besleyen gerici ve vahşi bir rejim" benzetmesinde bulunulan açıklamada, "DAEŞ benzeri bu davranış, Suudi ailesinin yakın gelecekte çöküşünü hazırlayacak" denildi.
 
"CEHENNEMİN KAPISI..."
 
Irak’taki Bedr Tugayları lideri Kasım el Aracı da, “Bu cehennemin kapısını aralayan büyük bir suç” ifadedini kullandı.Irak Başbakanı Haydar İbadi de Nemr’in öldürülmesini kınadı. Facebook hesabından açıklama yapan İbadi, bu olayın bölgesel güvenlik üzerinde kötü etkileri olabileceğini belirtti.
 
İSTANBUL'DA İDAM PROTESTOSU
 
Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) üyeleri, Suudi  Arabistan'ın Şii din adamlarından Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesini  kınadı. 
 
ÜRDÜN'DEN ARABİSTAN'A DESTEK
 
Ürdün, Kuveyt ve Fas merkezli İslami Eğitim, Bilim ve  Kültür Organizasyonu (ISESCO) Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idam  edilmesinin ardından Suudi Arabistan'ın İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk  binalarının ateşe verilmesini kınadı. 
 
Ürdün Enformasyon Bakanı ve hükümet sözcüsü Muhammed el-Mumeni,  yaptığı basın açıklamasında, "Ürdün, Suudi Arabistan'ın  İran'daki büyükelçilik  ve konsolosluk binalarının ateşe verilmesini şiddetle kınıyor. Bunu uluslararası  hukukun ve diplomatik misyonların korunması ve saygı gösterilmesine ilişkin  Cenevre anlaşmasının ihlalidir" dedi. 
 
BAE'DEN İRAN'A NOTA
  
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansının haberine göre,  BAE Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Abu Dabi Büyükelçisi Muhammed Rıza Feyyaz'ı  çağırarak, Şii din adamı Nemr'in idam edilmesi konusunda ülkesinden yapılan  açıklamalar nedeniyle protesto notası verdi. 
 
KUVEYT'TEN İRAN'A TEPKİ
 
Kuveyt de Suudi Arabistan'ın İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk  binalarının ateşe verilmesini kınadı. 
 
KİK VE BAHREYN SUUDİ ARABİSTAN'IN YANINDA
 
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani yaptığı yazılı  açıklamada, Suudi Arabistan'ın İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarının  ateşe verilmesini ve İran tarafından yapılan açıklamaları kınadı. Tahran yönetiminden "barbar terörist saldırılara" karşı  sorumluluklarını yerine getirmesi isteyen Zeyani, İran'ın yabancı diplomat ve  misyonların bulundukları ülkeler tarafından korunması gerektiğini ortaya koyan  "1961 Viyana Sözleşmesi" ve uluslararası hukuku uygulamada başarısız olduğunu  belirtti. İran tarafından yapılan "kışkırtıcı" açıklamalar Suudi Arabistan'ın  diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırıları daha da artıracağını ve  saldırganları cesaretlendireceğini dile getiren Zeyani, söz konusu açıklamaların  Suudi Arabistan'ın iç işlerine müdahale anlamı taşıdığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca KİK'in Suudi Arabistan'ın yanında olduğu vurgulandı. 
 
Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Suudi  Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed'teki konsolosluk binasına yapılan  terörist saldırıların kınandığı" belirtildi. 
 
FAS: ENDİŞE EDİYORUZ
 
Fas'ın, Suudi Arabistan ve İran arasındaki ihlallerin  gelecek saatler ve günler içinde kontrol edilmez bir boyuta ulaşabileceği  konusunda uyardığı bildirildi.  Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Fas durumu  büyük bir ilgiyle takip ediyor. Süregelen ihlallerin gelecek saatler ve günler  içinde kontrol altına alınamayacak boyuta ulaşmasından ve olayın diğer ülkelere  taşınmasından endişe ediyoruz" denildi. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »