28 Mayıs 2018, Pazartesi

İran uranyum stokunun tamamını bertaraf etti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın nükleer silah yapımında kullanılabilecek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunun tamamını bertaraf ettiğini bildirdi.

21 Temmuz 2014 Pazartesi 20:26
İran uranyum stokunun tamamını bertaraf etti
UAEK tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan rapora göre, İran, 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmada öngörülen yaptırımların gevşetilmesi karşılığında nükleer programının askıya alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdi.

İran'ın elinde bulunan yaklaşık 200 kilogram zenginleştirilmiş uranyumun tamamının seyreltildiği belirtilen raporda, İran'ın uranyum zenginleştirme programının nükleer silah üretemeyecek düzeye indirildiği vurgulandı.

İran'ın nükleer programı nedeniyle finansal yaptırım uygulanan 100 milyar dolardan fazla yabancı varlıkları bulunuyor. Rapora göre İran, 6 aylık dönem için serbest bırakılması öngörülen 4,2 milyar doların 550 milyonunu, 4 aylık periyod için ise ek olarak 2,8 milyar dolar alacak.

İran'ın nükleer faaliyetlerini denetleme yetkisi bulunan UAEK, geçici anlaşmanın yürürlüğe girdiği 20 Ocak 2014'ten itibaren denetimlerine başlamıştı. Bu kapsamda İran, Natanz ve Fordo nükleertesislerindeki  uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almış ve elindeki yaklaşık 200 kilogram zenginleştirilmişuranyum stokunu seyreltme işlemlerine başlamıştı.

UAEK tarafından 23 Mayıs'ta yayımlanan raporda, İran'ın elindeki uranyum stokunun çoğunu syrettiğini ve halen 40 kilogramdan daha az zenginleştirilmiş uranyum bulunduğu açıklanmıştı. Geçici anlaşmaya göre İran, zenginleştirilmiş uranyum stokunun tamamını 20 Temmuz'a kadar seyreltmesi öngörülmüştü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »