İran'dan flaş Erdoğan-Ruhani açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Rouhani ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi hakkında İran Büyükelçiliği’nden açıklama geldi.

7 Temmuz 2016 Perşembe 18:21
İran'dan flaş Erdoğan-Ruhani açıklaması

İran Cumhurbaşkanı’nın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülkenin halkları arasındaki derin ortaklıklara değinilerek Tahran ile Ankara arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda olabildiğince geliştirilmesi için uygun ortamın mevcut olduğu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Rouhani, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen gün yaptığı telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı’nın ve Türkiye Milletinin Ramazan bayramını kutlayarak, ‘’İran ile Türkiye sahip oldukları sayısız ortaklıklar gereği bölgesel sorunların çözümünde, özelliklede terörizm ile mücadelede birlikte çaba sarf etmelidir’’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca iki ülke arasındaki anlaşmaların süratle hayata geçirilmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

Rouhani İstanbul hava limanındaki terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek,"terörizm ile mücadele iki ülkenin yakın işbirliğine ihtiyaç duymakta ve iki ülkenin bu bela karşısında daha ciddi adımlar atması, kuşkusuz bölgede terörizmin köklerini kurutacaktır" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı terörün bütün ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, ‘’bu küresel fenomen ile mücadele için toplu iradeye ihtiyaç vardır’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ise bu telefon görüşmesinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında Türkiye halkı ve devletinin acılarını paylaştıkları için İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Rouhani ’ye ve İran halkı ile devletine teşekkürlerini sundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İran halkı ve devletinin Ramazan bayramını kutlayarak, Tahran İle Ankara arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesini desteklediklerini sözlerine ekledi.

Recep Tayyip Erdoğan terörizm ile herkesin ortak bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak ‘’ artık Pakistan, Irak, Afganistan, Suriye ve Filistin’de olanları tahammül etmek mümkün değildir’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı işbirliği ile terörün üstesinden gelinebileceğini vurgulayarak, ‘’ iki ülke arasındaki ilgili kurumların bu alandaki işbirliğinin güçlendirilmesi çok zaruridir’’ dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »