25 Nisan 2018, Çarşamba

İran'nın nükleer müzakerelerinde önemli aşama

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki nükleer müzakerelerde nihai anlaşma metninin yazımına başlandığını açıkladı.

19 Haziran 2014 Perşembe 18:52
İran'nın nükleer müzakerelerinde önemli aşama
İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programına kapsamlı çözüm bulunması amacıyla yürütülen nükleer müzakerelerin beşinci turu Viyana'da devam ediyor.

Bugünkü müzakereler, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile Zarif'in Coburg Otel'deki ikili görüşmesiyle başladı.

Zarif, görüşmenin ardından İran medyasına yaptığı açıklamada, kapsamlı anlaşma metninin "Kapsamlı Ortak Harekat Planı" başlığı altında yazımına geçildiğini söyledi.

Metnin yazımına başlanmasının taraflar arasında her alanda anlaşma sağlandığı anlamına gelmediğini vurgulayan Zarif, taraflar arasında halen temel konularda farklılıklar bulunduğunu belirterek müzakerelerin "çok çetin" geçtiğini aktardı.

Karşı tarafın "kabul edilemeyecek bir pozisyon" aldığını ifade eden Zarif, 5+1 ülkelerinden sorunlar karşısında daha gerçekçi yaklaşım beklediklerini kaydetti. Zarif, nihai anlaşmanın 20 Temmuz'a kadar sağlanıp sağlanamayacağı sorusuna "Karşı taraf siyasi istek gösterirse, 20 Temmuz'a kadar bir anlaşma olabilir" cevabını verdi.

Ashton'un sözcüsü Michael Mann de sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabında "Nihai anlaşma taslağı yazım aşamasında" diye yazdı.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar nihai bir anlaşma sağlanması öngörülüyor. Söz konusu tarihe kadar bir anlaşma sağlanamaması durumunda müzakereler 6 ay daha uzatılabilecek.

Müzakerelerin beşinci turu, yarın sona eriyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »