İrlandalı boksör davasında karar çıktı

İrlandalı boksör davasında karar açıklandı. Mahkeme, İrlandalı Mohammamed Fadeldabbous'un yumruklarına "meşru müdafaa" diyerek ceza vermedi. Sanık Esnaf Şenol Palan'ı ise "Kasten yaralama" suçundan 3 yıl 6 ay 5 gün hapis cezasına çarptırdı.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 22: 7
İrlandalı boksör davasında karar çıktı
Aksaray'da esnafların saldırısına uğrayan Kuveyt asıllı İrlandalı turist Mohammamed Fadeldabbous davasında karar çıktı. 

Sanıklardan esnaf Şenol Palan, İrlandalı turisti darp ettiği ve kolunu kırdığı gerekçesiyle "Kasten yaralama" suçundan 3 yıl 6 ay 5 gün hapis cezasına çarptırıldı. Diğer iki sanığa ise para cezası verilip cezaları ertelendi. Davada müşteki sanık olarak yer alan İrlandalı Mohammamed Fadeldabbous'a ise eylemini meşru müdafaa çerçevesinde gerçekleştirdiği gerekçesiyle herhangi bir ceza verilmedi. 

Aksaray'da 2015 yılında esnafların saldırısına uğrayan Kuveyt asıllı İrlandalı turist Mohamamed Fadeldabbous davası karara bağlandı. İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Şerafettin Özbey ile İrlandalı Mohammamed Fadeldabbous'un avukatları katıldı. Duruşmada son sözü sorulan Şerafettin Özbey, "Ailem ve ben çok mağdur olduk, beraatime istiyorum" dedi.

Esnafa üç buçuk yıl hapis cezası verildi

Duruşmayı karara bağlayan mahkeme, müşteki-sanık Şenol Palan'ın Fadeldabbous'a sopayla vurduğunu ve kolunu kırdığını belirterek, "Kasten yaralama suçundan" 3 yıl 6 ay 5 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Kararda, "Fadeldabbous kendisini savunamasaydı çok daha ağır sonuçlar doğabileceği göz önüne alınarak üst hadden ceza verilmesine hükmedildi" denildi.

İki sanığın verilen para cezası ertelendi

Diğer müşteki sanık Şerafettin Özbey ile sanık Mohammad Raie'nin ise İrlandallı'ya tekme ve yumruk attıklarının sabit olduğu gerekçesiyle 5 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, "bir tekme ve yumruk nedeniyle maddi zarar oluşmadığı değerlendirilerek" verilen cezanın ertelenmesine karar verdi.

İrlandalı'ya ceza verilmedi

Tarafların birbirinden şikayetçi olması üzerine davada müşteki sanık olarak yer alan İrlandalı Mohammamed Fadeldabbous'a ise eylemini meşru müdafaa çerçevesinde gerçekleştirdiği gerekçesiyle herhangi bir ceza verilmedi. Mahkeme, görüntülerde Fadeldabbous'a saldırdığını tespit ettiği ancak kimliği henüz tespit edilemeyen ve dosyada 7'nolu şahıs olarak belirtilen bir kişi hakkında ise suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

"Hayatımı kurtarmaya çalışıyordum"

Fadeldabbous, önceki ifadesinde "Bir anda her yerden insanlar üzerime geldi. Hayatımı kurtarmaya çalışıyordum. Şok olmuştum. Ve bunlar sadece bir su şişesi için oldu" dedi. Esnaf Şenol Palan ise, Fadeldabbous'un kendisinden alkol istediğini, alkol satmadığını söylemesi üzerine kavga çıktığını ileri sürmüştü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »