18 Şubat 2019, Pazartesi

İşçilerden üretimi durduran TOFAŞ'a tepki

TOFAŞ'ın ekonomik gerekçilerle üretimi 9 gün durdurduğunu açıklamasının ardından firmada çalışan işçiler alınan karara isyan etti.

27 Eylül 2018 Perşembe 19:41
İşçilerden üretimi durduran TOFAŞ'a tepki
TOFAŞ yurt içi pazarında yaşanan daralmayı gerekçe göstererek ekim ayı içinde üretime 9 gün ara vereceğini Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Evrensl'de yer alan habere göre aylardır işten çıkarmaların olacağı ve ikili vardiyaya geçileceği söylentisinin olduğu TOFAŞ’ta, KAP’a  yapılan bildirimden sonra işçilerin tedirginliği iyice arttı.

‘İŞLER DÜZELECEK’ DENDİ ŞİMDİ ÜRETİM DURUYOR

Uzun süredir üretimin durgun gittiğini söyleyen bir TOFAŞ işçisi, “Fabrikada bir belirsizlik hakimdi, herkes bir şey söylüyor. ‘Kimi işten çıkarmalar olacak’ diyor kimi ‘ikili vardiyaya geçilecek’. Bu konuda kimse gelip bize net bir açıklama yapmadı, şimdi ağızlarındaki baklayı çıkardılar. Ekim ayında 9 gün üretim duracak” şeklinde konuştu.

Yıllık izinlere çıktıkları günden bu zamana haftada bazen iki bazen üç gün çalışmadıklarını belirten işçi hem tepkisini şöyle dile getirdi: “Çalışmadığımız günler ücretin yüzde 76’sı ödeniyor. Bu durum yıllık izinden önce de böyleydi. O zaman ‘yıllık izinler sonrasında düzelir’ dendi ama işler daha da kötüye gitti. Bugün ‘9 gün üretime ara verilecek’ denildi, peki ya yarın ne olacak?”

"ÖNÜMÜZ KIŞ"

Yurt dışı siparişlerin varlığı nedeniyle üretimin tamamen durmadığını, yurt dışı siparişlerinin olmaması halinde 9 gün değil üretim tamamen durdurulacağını ifade eden başka bir TOFAŞ işçisi şu tespitleri yaptı:

“İç pazar şuan bitmiş durumda, pek araba satılmıyor. 170 bin lira olan Egea’nın bir modeli geçen ay Türkiye’de 10 tane satıldığını duyduk. Bugünkü açıklamada bunu destekliyor. Yurt içi pazarında yaşanan daralma yüzünden üretimi 9 gün durduracaklar. ‘Halen kriz yok her şey yolunda’ diyenler bunu iyice görsün. Fabrikada bizimle uğraşıyorlar, ‘dış güçlerin oyunu’ diyenler gerçeği umarım görür. Ücretlerimiz eriyor, çalışmadığımız günler yüzde 76’sı ödeniyor. Gittikçe batıyoruz fatura bize kesiliyor ve önümüz kış” dedi.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »