25 Haziran 2018, Pazartesi

İşgal sırasında neler yaşandı?

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Türk şoförlerini kaçırmasının ardından dün Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile birlikte 49 kişiyi rehine almıştı. İşgal olayının ayrıntıları ortaya çıkıyor

12 Haziran 2014 Perşembe 18:32
İşgal sırasında neler yaşandı?
Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u önceki gün ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Türk şoförlerini kaçırmasının ardından dün Türkiye ’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile birlikte 49 kişiyi rehine aldı.

Edinilen bilgiye göre, IŞİD militanları sabah başkonsolosluk önünde toplanmaya başladı. Öğleden sonra militanlar, “Kapıyı havaya uçururuz” tehdidi ile binaya girmek istedi. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ve Ankara arasında acil temas kuruldu. Ankara’dan “Yumuşak ve sakinliği kaybetmeden sorunu çözmenin yollarını arayın. Aileleri ve çalışanları bir arada tutun, çatışmaya girmeyin” mesajı iletildi. Saldırganlara silahla karşılık verilmedi. Saldırı sırasında binada 25 özel harekât elamanı, çalışanlar ve ailelerinden oluşan 49 kişi bulunuyordu. Rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğu ve IŞİD karargahına götürüldüğü bilgisi de Ankara’ya iletildi.

"PAZARTESİ GÜNÜ 'BURADAN ÇIKIN' DEDİLER"

Konsoloslukta çalışan ve dün işe gitmeyen bir Türkmen, sıcak saatleri şöyle anlattı:

IŞİD’in silahlı adamları pazartesi konsolosluğa gelip çalışanlara ‘Buradan çıkın’ dediler. Musul Valisi’nin evi konsolosluğun tam arkasında, 20 m uzaklığında. Bu (dün)sabah 08.30-09.00 gibi valinin evini patlattılar, yerle bir ettiler. Sonra tekrar konsolosluğa gidip ‘Kapıyı açın’ dediler. Konsolosluktaki güvenlikler ‘Bunların dediklerini anlamıyoruz’ diye beni aradılar. O sırada kapıyı kırıp içeri girmişler. Konsolosluğun kendi araçlarıyla götürmüşler. IŞİD militanlarıyla konuşabilenler onlara Türklerin burada yardım için bulunduğunu, askeri bir güçleri olmadığını, Iraklılara yardım ettiklerini anlatmış. Konsolosluk çalışanlarını Danadan Mahallesi’nde bir yerde tutuyorlar. Zaten konsolosluktakileri kaçıran IŞİD’e mensup silahlı kişiler o mahallenin adamları.”

El Cezire Türkiye ise militanların başkonsolosluk binasına girmeye çalıştığını, personelin kapıları açmaması üzerine bombalı saldırı tehdidinde bulunduğunu ve bunun üzerine konsolosluk görevlilerinin kapıyı açmak zorunda kaldığını öne sürdü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şoförlerin rehin alınmasının sonrası önceki akşam Twitter’ten “Son 48 saattir Irak’ta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Musul ile Erbil Başkonsolosluklarımızla sürekli irtibat halindeyiz. Musul Başkonsolosluğumuzun güvenliği için gerekli önlemler alındı” diye mesaj attı.

MUSUL, TİKRİT HEDEF BAĞDAT


Irak-Şam İSlam Devleti (IŞİD), Musul’un ardından dün devrik lider Saddam Hüseyin’in memleketi Tıkrit’i aldı. Selahaddin vilayetinin başkenti olan Tikrit, Bağdat’a 140 km uzaklıkta. Kerkük’ün bazı bölgelerini de ele geçiren örgüt gözünü Bağdat’a dikti. IŞİD, Twitter’tan Musul’un başkenti olduğu Ninova eyaletinin giriş ve çıkışlarında kontrolü sağladıklarını ve hücumlarını sonlandırmayacaklarını bildirdi. Musul’da görgü tanıkları IŞİD militanlarının, “Bağdat, geliyoruz” diye slogan attığını kaydetti. IŞİD militanları resmi binalar ve bankaların önünde nöbet tutmaya başladı. Görgü tanıkları militanların megafonlarla kentteki kamu çalışanlarına işlerinin başına dönmeleri yönünde çağrı yaptığını kaydetti. IŞİD, Irak’ın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci’ye dayandı. Örgüt güvenliği sağlayan 250 muhafıza güvenli çıkış öneridi. Günde 300 bin varil petrol işleyen rafineri, Bağdat’a elektrik sağlayan en önemli tesislerden biri olarak biliniyor. Uluslararası Göç Örgütü, IŞİD tehdidi sebebiyle 2 milyon kişinin yaşadığı Musul’dan 500 bin kişinin kaçtığını bildirildi. Kürt kaynaklar ise Kürdistan bölgesine gidenlerin 280 bini bulduğunu belirtti.

Radikal
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »