IŞİD, 28 Türk TIR şoförü rehin aldı

IŞİD, mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı

10 Haziran 2014 Salı 7: 0
IŞİD, 28 Türk TIR şoförü rehin aldı
Irak'ın Musul kentinde Irak ordusu ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında çatışmalar sürerken, İskenderun'dan Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale mazot götüren 28 Türk şoförünün IŞİD tarafından rehin alındığı ileri sürüldü.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi.

İskenderun Limanı'ndan Irak'ın Musul kentine bağlı Geyara İlçesi'ndeki termik santrale mazot taşıyan 28 Türk şoförü, dün gece Mahmur üzerinden konvoy halinde ilçeye hareket etti. Sabah saatlerinde arkadaşlarını arayan şoförler, IŞİD militanları tarafından tankerlerine el konulduğunu ve santralin ele geçirildiğini ve kendilerinin de rehin alındıklarını söyledi.

Şoförlerin arkadaşı olan ve kendisi Mahmur'da kalan Hüsnü Akbaş, uzun süredir İskenderun'dan Musul'a tankerlerle mazot taşıdıklarını belirterek, "Dün akşam 28 arkadaşımız tankerleri ile konvoy halinde Mahmur üzerinden Geyara'daki termik santrale mazot götürmek için hareket etti. Sabah saatlerinde görüştüğümüz bir arkadaşımız IŞİD militanlarının termik santrali ele geçirdiğini ve tankerlerine el koyarak kendilerini de rehin aldıklarını söyledi ve telefon kapandı. Sonra bütün aramalarımıza rağmen kendilerine ulaşamadık" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, rehin alınma nedeniyle bazı şoförlerin kendisini de arayarak durumdan haberdar ettiğini ve kendisinin de Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduğunu söyledi.

BİNLERCE KİŞİ DUHOK VE ERBİL'E KAÇIYOR


Musul'da Irak ordusu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar sürerken, binlerce Musullunun Irak Kürt yönetimi idaresinde bulunan Duhok ve Erbil'e kaçtıkları belirtildi. Edinilen bilgiye göre IŞİD'in, Musul’un Tennak, Yermuk, 17 Temuz ve Risale mahallelerinde kontrolü ele geçirdiği ve burada oturanlara anons yaparak evlerini terk etmelerini istediği belirtildi

"10 ŞOFÖR ELLERİ BAĞLANARAK GÖTÜRÜLDÜ"


Irak'ın Musul kentinde Irak ordusu ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında çatışmalar sürerken, İskenderun'dan Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale mazot götüren 28 Türk şoföründen 18'inin santralde tutulduğu, 10'unun ise ellerinin bağlanarak iki araç ile başka yere götürüldüğü ileri sürüldü. Şoförlerin arkadaşı olan ve onların rehin alındığını duyuran Hüsnü Akbaş, saat 14.30 sıralarında rehin alınan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemediği bir arkadaşlarının kendilerini telefonla aradığını belirtti. Akbaş, arkaşının rehin alınan 10 kişinin ellerinin ve gözlerinin bağlanarak iki araç ile başka yere götürüldüğünü aktardığını ifade etti. Aktaş, geri kalan 18 Türk TIR şoförünün ise halen termik santralde tutulduğunun söyledi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR,(DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »