IŞİD hilafet ilan etti

IŞİD hilafet ilan edip halife seçti!

30 Haziran 2014 Pazartesi 16:20
IŞİD hilafet ilan etti
Irak’ta Musul’u ele geçiren IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) hilafet ilan etti.

Terör örgütü IŞİD, Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'yi de halife ilan ettiğini duyurdu. Örgütün yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebubekir Bağdadi “halife” ve “tüm dünya Müslümanlarının lideri” olarak tanıtıldı.

Osmanlı'yla birlikte tarihe karışan hilafeti diriltmeye çalışan IŞİD'in sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani, sosyal paylaşım sitesi Twitter'deki sayfasında yayınladığı bir video kaydında, sadece Suriye ve Irak'taki değil tüm dünyadaki cihat gruplarını IŞİD'e bağlılıklarını ilan etmeye çağırdı.

“İslam Devleti Şurası toplanmış ve hilafet konusunu tartışmıştır. İslam Devleti, bir İslam hilafeti kurulmasını ve Müslümanların devleti için bir halife belirlenmesini kararlaştırmıştır” diyen Adnanı, "Bu bir devlettir, bu bir hilafettir ve artık parçalanma ve çirkin partizanlıkları bir kenara bırakmanın zamanı gelmiştir. Çünkü Allah'ın dininde asla böyle bir şey yoktur. Eğer devlete sırt çevirir ya da ona karşı savaş açarsanız ona değil sadece kendinize zarar vermiş olursunuz" ifadesini kullandı.

Hürriyet
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »