26 Mayıs 2018, Cumartesi

"IŞİD militanları Suriye'de 153 Kürt gencini kaçırdı"

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Suriye'de 153 Kürt gencini kaçırdığını açıkladı.

2 Temmuz 2014 Çarşamba 3:35
"IŞİD militanları Suriye'de 153 Kürt gencini kaçırdı"
Örgütten yapılan açıklamada, IŞİD'in, 29 Mayıs'ta Suriye'de, çoğu Kürtlerin yaşadığı Eyn el Arap kentinden olmak üzere, yaşları 13 ila 14 olan 9. sınıf öğrencisi 153 genci kaçırdığı belirtildi. Gençlerden beşinin kaçmayı başardığı ifade edildi. 

IŞİD'in 15 genci de peşmerge tarafından tutulan IŞİD üyelerinin serbest bırakılması karşılığında 28 Haziran'da salıverdiği bildirildi.

Kürt gençlerinin, başkent Şam'da sene sonu sınavlarına girdikten sonra dönüş yolunda kaçırıldıkları, kaçmayı başaran gençlerden ikisinin, IŞİD'in kendilerini şeriat dersleri almaya ve cihat yanlısı ideolojiyi benimsemeye zorladığını anlattığı, bir diğerinin de militanların kurallara uymayanları dövdüğünü söylediği belirtildi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü özel danışmanı Fred Abrahams, IŞİD'in, Kürt gençlerini rehin tutmasının, "savaş kurallarının pervasızca ve zalimce çiğnenmesi" anlamına geldiğini vurgulayarak IŞİD'in, bir aydır rehin tuttuğu 133 genci derhal serbest bırakması gerektiğini söyledi. 

Örgütün, kaçırılan üç gencin babalarıyla ve Eyn el Arap'taki siyasetçilerle görüştüğü, Hüseyin Muhammed Ali adlı eğitim yetkilisinin, Şam'daki sınavlara girmek için bölgeden 13 ila 18 yaşlarında en az bin öğrencinin öğretmenleriyle minibüsler ve otobüslerle başkente gittiklerini açıkladı. 

Ali, yolda IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden geçen konvoya Şam'a giderken müdahale edilmediği ancak dönüşte militanların, Menbic'de ilk grubu durdurarak, erkek öğrencileri rehin aldığını, kızları eve gönderdiğini ifade etti.

"Hilafet ilanı işlenen suçlara dini kılıf uydurma"

Öte yandan, aralarında Suriye Müslüman Alimler Birliği'nin de olduğu 9 birlik ve heyet, IŞİD'in Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ilan etmesine ilişkin ortak bildiri yayımladı.

Hilafet ilanının "aklen boş ve şer'i olarak geçersiz olduğu" belirtilen bildiride, "İçinde bulunduğumuz zamanda hilafet şartları özellikle IŞİD için gerçekleşmemiştir. IŞİD'in hilafet devleti kurduğunu ilan etmesi, işlediği suçlardan kaçarak yaptıklarına dini kılıf uydurmaktır" denildi.

Bildiride ayrıca, IŞİD'in bu tutumunun, Müslüman ülkelerin bölünmesi politikasına hizmet ettiği vurgulanarak, "Bu tutum, durumun, bölgesel ve uluslararası güçler tarafından kullanılmasına ve Müslüman ülkelerin topraklarına doğrudan müdahaleye katkı sağlar" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiriye, Suriye Müslüman Alimler Birliği, Doğu Bölgesi Mücahitleri Şura Meclisi, Doğu Bölgeleri Merkezi Şeriat Birliği, İslami Cephe Şeriat Konseyi, Mücahitler Ordusu Şeriat Birliği, İslam Birliği Şeriat Heyeti, İdlib Şeriat Birliği, Halep Şeriat Birliği ve Sahil Şeriat Birliği imza attı.

IŞİD, önceki gün, Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi de halife ilan ettiğini duyurmuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »