18 Haziran 2018, Pazartesi

IŞİD, Mısır ve Irak'ta saldırılar düzenledi

Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki Ariş kenti ile Süveyş ilinde düzenlenen bombalı saldırılarda, 30 kişi hayatını kaybetti. Saldırıları IŞİD'e biat ederek ‘Sina Vilayeti’ ismini alan Ensar Beyt’ül Makdis üstlendi. IŞİD, Kerkük ve Musul'da da saldırılar gerçekleştirdi.

30 Ocak 2015 Cuma 18:55
IŞİD, Mısır ve Irak'ta saldırılar düzenledi
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Sina Yarımadası'nın kuzeyinde yer alan Ariş'in Es-Selam ilçesinde düzenlenen üç saldırıda, ölü sayısı 29'a yükseldi, 45 kişi yaralandı.

Süveyş ilinde bir güvenlik noktası çevresinde düzenlenen bombalı saldırıda da bir subayın hayatını kaybettiği ifade edildi. Mısır devlet televizyonu da haberinde, Sina Yarımadası'ndaki Şeyh Zuveyd kentinde silahlı bir grubun El-Cevre kontrol noktasına düzenlediği saldırıda, iki askerin yaralandığını belirtti.

Saldırıları geçtiğimiz Kasım ayında Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) biat ederek ‘Sina Vilayeti’ ismini alan Ensar Beyt’ül Makdis üstlendi. Mısır’da Müslüman Kardeşler bağlantılı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından Sina’da güvenlik güçlerine yönelik saldırılar tırmanışa geçti. Geçtiğimiz Ekim ayında Ensar Beyt’ül Makdis tarafından düzenlenen bir saldırıda 30 asker yaşamını yitirmişti.

PEŞMERGE BİRLİKLERİNE SALDIRI
IŞİD militanlarının Irak'ta da eşzamanlı olarak Kerkük ve Musul'daki cephelerde Peşmerge birliklerine saldırdığı bildirildi.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre IŞİD militanları, gece saatlerinde Kerkük'ün 12 kilometre güneyinde Peşmerge kontrolündeki Tel el-werid, Mektep Halit, Meryembeg ve Molla Abdullah köylerine saldırdı. IŞİD, şiddetli çatışmalar sonrası Mektep Halit ve Molla Abdullah köylerini ele geçirdi. Peşmerge, iki köyü tekrar kontrolüne almak için IŞİD'le sokak çatışmalarına girdi.

IŞİD militanlarının zaman zaman bombalı intihar araçlarıyla saldırdığı çatışmalarda Peşmerge 1'inci Tugay Komutanı Şerko Fatih hayatını kaybetti. Peşmerge Bakanlığı, IŞİD'i püskürtmek için bölgeye daha fazla askeri güç sevketti.

Terör örgütü IŞİD, Kerkük'teki saldırılara eşzamanlı olarak Musul'un Mahmur ilçesi ve Güver nahiyesiyle Hazır cephesindeki Peşmerge güçleriyle de çatışmalara girdi. Çatışmaların devam ettiği belirtildi.

KERKÜK'TE OTELE ELE GEÇİRMEK İÇİN...
Irak'ın Kerkük kentinde üç terör örgütü IŞİD militanı, Kasr-ı Kerkük Oteli'ni ele geçirmek için emniyet güçlerine saldırdı.
AA'nın haberine göre, şehir merkezindeki oteli ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarından biri, bombalı intihar saldırısında bulundu. Diğer iki militan ise üzerilerindeki bombaları patlatmadan polis tarafından yakalandı. Otel tamamen Peşmerge'nin kontrolüne alındı. Otelin çatısına çıkan Peşmergelerin havaya ateş açtıkları görüldü.

Kerkük'te IŞİD'in saldırıları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

Kerkük Valiliği'nden yapılan açıklamada, kent güvenliğinin daha iyi sağlanması için saat 10.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulandığı duyuruldu.

TARİHİ KALEYİ PATLATTI
IŞİD'in ayrıca Irak'ın Musul kentindeki tarihi Telafer Kalesi'nin bir bölümünü patlayıcılarla yıktığı bildirildi.
AA'nın yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, IŞİD militanları, Musul'un Telafer ilçesinde yer alan Asurlular döneminden kalma tarihi kalenin içerisindeki resmi dairelerin bulunduğu bazı bölümleri, TNT patlayıcılarla yıktı. Kale içindeki polis merkezi, vakıflar dairesi ve güvenlik güçlerine bağlı birimlerin kullandığı binalar tahrip oldu.

Konuya ilişkin Irak makamlarından henüz açıklama yapılmadı.

Irak'ın Suriye sınırına yakın stratejik öneme sahip Telafer ilçesi, Haziran 2013'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. IŞİD'in ilçeyi ele geçirmesinin ardından binlerce aile, başka kentlere göç etmek zorunda kalmıştı.

ÜRDÜNLÜ VE JAPON REHİNE İÇİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Öte yandan Terör örgütü IŞİD'in elindeki Ürdünlü pilot ve Japon gazetecinin serbest bırakılacağı bilgisi üzerine Akçakale Gümrük Kapısı önüne gelen gazetecilerin bekleyişi sürüyor.
Ürdün Hükümeti'nin; IŞİD'in alıkoyduğu Ürdünlü pilot el-Kesasibe ve Japon gazeteci Kenji Goto'ya karşılık, terör suçundan tutuklu Sacide er-Rışavi'nin takasına hazır olduğunu açıklaması üzerine çoğunluğu Japon gazeteciler, gelişmeleri Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki gümrük kapısı önünden izliyor.

Rehinelerle ilgili gelişme olmaması üzerine geceyi Şanlıurfa'da geçiren basın mensupları, sabah yeniden gümrük kapısı önüne geldi.

PİLOTUN BABASINDAN ÇAĞRI
IŞİD'in alıkoyduğu Ürdünlü pilot Muaz'ın babası Safi el-Kesasibe, oğlununun serbest bırakılmasını istedi.
Ürdün Kraliyet Sarayı önünde düzenledikleri gösterinin ardından IŞİD'e çağrıda bulunan baba Safi, "Müslüman kardeşiniz Muaz'ı affederseniz Ürdünlü ve Filistinli aşiretlerin takdirini kazanırsınız" dedi.

Göstericiler, Kral Abdullah'tan, IŞİD'in teklifini kabul ederek pilotu kurtarmasını ve "Ürdün'ün, IŞİD'e yönelik oluşturulan uluslararası koalisyondan çekilmesi" çağrısında bulunmuştu.

IŞİD'in, Ürdün'de terör suçundan tutuklu Sacide er-Rışavi'yi 24 saat içinde serbest bırakmaması halinde, alıkoyduğu Ürdünlü pilot Kesasibe ve Japon rehine Kenji Goto'yu öldüreceğini açıklaması üzerine, Kesasibe'nin ailesi ve yakınları başkent Amman'daki Kraliyet Sarayı önünde gösteri düzenlemişti.

IŞİD, 20 Ocak'ta internet üzerinden, Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti. İstekleri yerine getirilmeyen örgüt, Yukava'nın öldürüldüğünü duyurmuş, daha sonra, 2005'te Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılan Irak uyruklu Sacide er-Rışavi'nin 24 saat içinde serbest bırakılmaması halinde Goto ve pilot Kesasibe'nin de öldürüleceğini açıklamıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »