IŞİD teröristleri kaçıyor! Havalimanına 700 metre kaldı...

Musul'da terör örgütünün bomba yüklü araç saldırıları işe yaramadı, havalimanına hakim stratejik Elbu Seyf köyü geri alındı. Irak ordusu, teröristlerin cepheden kaçtığını açıkladı.

21 Şubat 2017 Salı 16:38
IŞİD teröristleri kaçıyor! Havalimanına 700 metre kaldı...
Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un batı yakasını IŞİD'den temizlemek için başlatılan operasyon üçüncü güne girerken, teröristlerin cephe hattından kaçtığı bildiriliyor.

Üçüncü günde Musul Havalimanı'na hâkim konumdaki Elbu Seyf köyü IŞİD'den kurtarıldı. Köyün geri alınması kolay olmadı, terör örgütü çok sayıda bomba yüklü aracı Ordu birliklerinin üstüne sürdü. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, bazı bomba yüklü araçların savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiğini bildiriyor.

Kontrolün tamamen sağlandığı Elbu Seyf'te bulunan bir traktöre onlarca kilo patlayıcı yüklendiği ortaya çıktı.

Köyde öldürülen teröristlerin cesetleri ise sokaklarda ve evlerin bahçelerinde öylece duruyor. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda çok sayıda ceset yer alıyor.

HAVALİMANINA MESAFE 700 METRE

El değiştiren nokta, havalimanına 700 metre mesafede. Irak askerleri ile havalimanı arasında Siremun köyü var.

IŞİD için hayati önem taşıyan havalimanı, savaş uçakları tarafından vuruldu. F-16 jetleri, 10 sorti yaparak havalimanındaki IŞİD mevzilerini bombaladı.

Teröristlerin bulunduğu mevzileri hedef alan hava saldırılarının görüntüleri, Irak televizyonlarında ekrana getirildi.

Terör örgütü, Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu havalimanında hava indirmelerini engellemek için pistleri beton bloklarla kapatmıştı.

TERÖRİSTLER BOMBA YÜKLÜ DRONE UÇURUYOR

Sıcak bölgedeki çatışmayı izleyen muhabirler, terör örgütünün insansız hava araçlarına (drone) yüklediği bombalarla mevzilerini savunduğunu bildiriyor. 

Ordu birliklerinin ulaştığı bir başka nokta, Gizlani Askeri Üssü oldu. Böylece, operasyonun üçüncü aşamasında birinci kısım sona ermiş oldu.

'HEZİMETE UĞRADILAR'

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı sözcüsü Yahya Resul, "İki gün süren operasyonun sonunda IŞİD hezimete uğradı. Teröristler savaş meydanından kaçıyor, güvenlik güçlerine mukavemet göstermiyor" dedi.

Resul'ün verdiği bilgiye göre, terör örgütünün kuyulardan çıkarılan ham petrolün arındırılması için kullandığı tesis de geri alındı. Söz konusu tesiste arıtılan petrol, Suriye'de satılıyordu.

Operasyonun iki günlük bilançosunda 20 köy IŞİD'den kurtarıldı. Öldürülen terörist sayısı ise 100'ü aşıyor.

Yahya Resul, iki günde el değiştiren toplam alanın 123 kilometrekareyi bulduğunu söyledi.

BEYAZ BAYRAKLARLA ÇIKTILAR

AP, Salı akşamı çok sayıda sivilin ellerinde beyaz bayraklarla çatışma alanından çıktığını aktarıyor. Aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu siviller, korku içinde güvenlik güçlerine yaklaştı.

Bugün ise, bir grup erkek ellerinde beyaz bayraklarla kaçmayı başardı. Kimlik kontrolünden geçirilen sivillerden bazıları birbirlerini öperek kutlama yaptı.

Terör örgütünün kaçmaya çalışan sivilleri keskin nişancı ve top atışlarıyla hedef aldığı açıklandı.

Elbu Seyf köyünden kaçan İbrahim Saleh, cephe hattına birkaç yüz metre olan küçük bir evde toplandıklarını anlatıyor. Saleh, hava saldırıları kardeşinin evini yerle bir edince kaçmaya karar vermiş.

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 750 bin sivilin IŞİD'in elinde rehin olduğu tahmin edilen kentten 400 bin kadar sivilin kaçmasını bekliyor. 
IŞİD'in elinde mahsur olan siviller gıda maddelerine ulaşmakta zorluk çekiyor, kentte temiz su sıkıstısı da had safhada. 17 Ekim'de başlayan operasyonda bugüne kadar 200 binden fazla insan yerinden oldu, çoğu Musul çevresindeki kamplarda barınıyor. Bazı Musullular ise kentin doğusunda bulunan evlerine döndü.

Musul, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu en büyük kent.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »