IŞİD'e Kobani'de en ağır saldırı

Pentagon, Kobani'deki IŞİD hedeflerine şimdiye kadarki en büyük hava bombardımanının düzenlendiğini açıkladı. Merkez Kuvvetler Komutanlığı da IŞİD hedeflerinin bugün 21 kez vurulduğunu duyurdu.

15 Ekim 2014 Çarşamba 5:27
IŞİD'e Kobani'de en ağır saldırı
ABD Savunma Bakanlığı, Kobani'yi kuşatan IŞİD güçlerine şimdiye şimdiye kadarki en büyük hava operasyonunun düzenlendiğini açıkladı. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerinin  son 24 saatte 21 kez vurulduğunu duyurdu. CENTCOM'un açıklamasında koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği hava saldırılarının IŞİD'in Kobani çevresindeki ilerleyişini yavaşlattığını ancak sahadaki durumun 'değişken' olduğu belirtildi. CENTCOM, IŞİD güçlerinin alan kazanmaya çalıştığını buna karşılık Kürt güçlerinin mevzilerini tutmaya devam ettiğini vurguladı.

CENTCOM'un 21 hava operasyonunun ayrıntıları şu şekilde:

Kobani çevresindeki 21 hava saldırısı sonucu IŞİD'e ait iki muharebeye hazırlanma alanı imha edildi, bir diğeri zarar gördü; IŞİD'in elindeki bir bina imha edildi, diğer iki bina zarar gördü; IŞİD'in elindeki üç kamp zarar gördü; bir kamyon, bir silahlı araç ve bir araç yok edildi. Hava saldırıları ayrıca IŞİD'e ait 7 muharebeye hazırlık alanını, iki havan mevzisini, üç binayı ve bir mühimmat deposunu hedef aldı. İlk belirlemelere göre bu saldırılar başarılı bir şekilde hedeflerini buldu.

Beyaz Saray da Kobani'yle ilgili bir açıklama yaptı. Obama Yönetimi, kara gücünün olmayışının 'kuşatma altındaki Kobani'de hava saldırılarının gücünü sınırladığını vurguladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »