28 Mayıs 2018, Pazartesi

IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi borsayı vurdu

Musul'un Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından dün ele geçirilmesinin ardından yaşanan gelişmeler borsada satış getirdi.

11 Haziran 2014 Çarşamba 22:51
IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi borsayı vurdu
El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye ve Irak'ta son dönemde üst üste şehirleri ele geçirmesi Türkiye piyasalarını endişelendiriyor.

IŞİD'in, 4 günlük çatışmanın ardından Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirmesi ve Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'na girmesi borsada satışlara, dolar kurunda ise yükselişe neden oldu.

BIST 100 endeksi yüzde 3,25 kayıpla günü 79.020 seviyesinden kapattı. Endeks gün içinde 79 binin altını da gördü.

Dolar kuru yüzde 1 yükselişle 2,1070 seviyesini geçti. Gösterge tahvilin faizi ise yüzde 8,56'ya kadar çıktı.

Standard Bank Ekonomisti Tim Ash, bölgede yaşananların Türkiye sınırına ilişkin riskleri de artırabileceğini belirtirken ve ekledi: "Türk iş adamları için Irak'ta yaşananlar potansiyel bir risk taşıyor. Diğer bir risk ise Kerkük-Yumurtalık boru hattının Musul'dan geçiyor olması büyük belirsizlik yaratabilir".

Garanti Yatırım, Musul'daki belirsizliğin sürmesi durumunda piyasalarda oynaklığın devam edebileceğini belirtti. Garanti Yatırım tarafından yayınlanan raporda, "Irak'taki gelişmelerin Türk konsolosluğuna sıçradığı yönündeki haberlerle BİST'te satış baskısını öngörümüzün üzerine taşıdı. Şu aşamada resmi kaynaklı tek açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan ve konsolos yetkililerinin rehin alındığı yönündeki iddiaların araştırıldığı yönünde. Bu konuda netleşme sağlanana kadar volatil ortam etkisini sürdürebilir" dendi.


http://www.wsj.com.tr/
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »