İsmail Küçükkaya, o haberi neden yaptığını açıkladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkan gazeteci İsmail Küçükkaya, "Amacım, herhangi bir bakanı, kurumu ve hükümeti eleştirmek, suçlamak, istifaya davet etmek değildi. Hükümeti aşağılamak için bu haberi yapmadım. Amacım devletin FETÖ'yle mücadelesini desteklemekti" dedi Hakim haberin kaynağını sorunca Küçükkaya, listeyi güvendiği, daha önce de doğru haberler veren bir kaynağının gösterdiğini, farklı kaynaklarıyla da görüşecek konuyu haberleştirdiğini söyledi.

20 Aralık 2017 Çarşamba 17:22
İsmail Küçükkaya, o haberi neden yaptığını açıkladı
Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın eşi İlyas Kaya'nın Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı iddiası  üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Gazeteci İsmail Küçükkaya ve Avukat Fidel Okan'ın Kamu görevlisine alenen hakaret" ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurum ve organlarını aşağılama" iddiasıyla haklarında açılan dava  görülmeye başlandı. Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık İsmail  Küçükkaya ve avukatları ile müşteki Bakan Kaya'nın avukatı Erol Bulutkatıldı.   Savunmasını yapan Küçükkaya, 26 yıllık gazeteci olduğunu, tarafsız ve  Atatürkçü kimliğiyle bilindiğini ifade ederek, kendisinin de FETÖ tarafından  telefonları en uzun süre dinlenilen gazeteci olarak mağdur edildiğini söyledi.  "Demokrasi meydanı" sloganını kullandığı programına Başbakan Binali  Yıldırım ve birçok bakanın katıldığını ve müşteki Kaya'nın bakanlığına ait olumlu  çalışmalara birçok defa yer verdiğini dile getiren Küçükkaya, şöyle devam etti: "Devletten FETÖ ve buna benzer yasa dışı oluşumların temizlenmesi  gerektiğini düşünüyorum. 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında devletimizin yanında  durduk. Bu mücadeleyi kayıtsız ve şartsız destekledik. Örgütün gizli haberleşme  uygulaması ByLock'un FETÖ üyeliği için çok ciddi delil olduğuna inanmaktayım.  ByLock'la ilgili haber araştırmalarımda birtakım listelerin olduğunu öğrendim.  Bunlar farklı kaynaklardır. İtimat ettiğim bir kaynağımın gösterdiği listede  birtakım isimler vardı. O listedeki isimleri başka kaynaklardan araştırmaya  başladım. Bu araştırmalarımda bazı isimlerin ByLock kullanıcısı olduğunu teyit  ettim. Arasında iş adamları da vardı. Devletimizin FETÖ'yle mücadelesinde çok  kritik gördüğüm bu ByLock iddiasını haberleştirmeyi bir haberci olarak telakki  ettim."

  HABER VERİLERİNİ NASIL ELDE ETTİNİZ?
 Hakim Ülker Kirazcı'nın "Davanın açılma konusu, haberi araştırmadan  yapmanız. Haberin kaynağı konusunda açıklama yapmanız gerekir. Kuvvetli kaynak  mı? Buna göre değerlendirme yapacağım. Haber verilerini nasıl elde ettiniz, resmi  kaynaklar mı? Bunları bilmem gerekiyor." soruları üzerine Küçükkaya, listeyi  güvendiği, daha önce de doğru haberler veren bir kaynağının gösterdiğini  savunarak, farklı kaynaklarıyla da görüştükten sonra konuyu haberleştirdiğini  anlattı.      Küçükkaya, araştırma yapmadan böyle bir haberi yayınlamasının mümkün  olmadığını öne sürerek, Bakan Kaya ile birbirlerini Twitter'dan takip  ettiklerini, Kaya'nın haber konusunda kendisine mesaj dahi atmadığını söyledi.  Özel hayatıyla ilgili iddialar olması nedeniyle ertesi günkü yayında  Bakan Kaya'dan özür dilediğini dile getiren Küçükkaya, haberinde yorum  yapmadığını, hakaret etmediğini ve imada bulunmadığını ileri sürdü. Küçükkaya, hükümeti de istifaya çağırmadığını ifade ederek, "Amacım,  herhangi bir bakanı, kurumu ve hükümeti eleştirmek, suçlamak, istifaya davet  etmek değildi. Hükümeti aşağılamak için bu haberi yapmadım. Amacım devletin  FETÖ'yle mücadelesini desteklemekti. MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü  220 bin kişilik ByLock kullanıcı listesi açıkladı. Devletin bu örgütten  temizlenmesi için bu listeler halen en ciddi karinedir. Beraatimi talep  ediyorum." diye konuştu.

'KÖTÜ NİYETLİ ÜRETİLEN BİR HABER' 
Müşteki Bakan Kaya'nın avukatı Erol Bulut ise şikayetlerinin devam  ettiğini belirterek, "Dava konusu yalandır. Davalı tarafça 'çamur at izi kalsın'  mantığıyla ve kötü niyetle üretilen haberin müvekkilimin bakanlık yaptığı mevzuya  dair olması hükümetin faaliyet alanına müdahale kapsamındadır. Bir bakanın görev  alanıyla ilgili bir hususta başarısını gölgelemek saikiyle yola çıkılmış ve  neticede müvekkilimin hem siyasi hem de özel hayatı tartışmaya açılmıştır.  Hükümetin en başarılı olduğu bakanlıkta dahi zafiyet yaşandığı intibası  uyandırılmaya çalışılmıştır." dedi.

 Dosyadaki program kayıtları, iddianame ve şikayet dilekçesi  değerlendirildiğinde sanığın ifadeleriyle bunların örtüşmediğini, beyanlarının  gerçeği yansıtmadığını aktaran Bulut, şunları kaydetti: "Sanık 3,5 saat süren programında 3 saatten fazla bir süre programının  reklamını yapmış, kamuoyu oluşturmaya çalışmış, haberin altyapısını hazırlayarak  ByLock konusunda siyasi birtakım baskılarla gerçeklerin gizlendiği intibası  uyandırmıştır. Haberde ByLock'un özellikle dile getirilmiş olması, açıkça FETÖ  ile mücadeleyi sulandırmaya yöneliktir. Amaçlanan saik, yüksek bürokrasi  organlarında görev yapan kişilerin korunup kollandığı, liste dışında tutulduğu,  bu yönüyle vatandaşlar arasında ayrım yapıldığı tezini bilinçaltına işleyerek  toplumun adalete olan güven duygusunu sarsmaktır. Sanık beyanlarında,  müvekkilimin boşandığı ve dava açtığı hususlarına dair hiçbir savunma  geliştirememiş, bu konuda yalan haber yaptığını itiraf etmiştir. Sonraki gün özür  dilediğine dair beyanları gerçeği yansıtmamaktadır. Sanık haber kaynaklarının  olduğunu beyan etmiş ancak bu konuya dair hiçbir kaynağının olmadığı kesinlik  kazanmıştır. Gördüğünü iddia ettiği listelerde müvekkilimin veya eşinin adının  olmadığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da  belirtilmiştir."

Hakim, diğer sanık Avukat Fidel Okan'ın ifadesinin alınması için  Ankara'ya yazılan talimatın beklenmesine ve Küçükkaya'nın duruşmalardan bağışık  tutulmasına karar verdi.  Müvekkiliyle temas kuramadığı için duruşmada hazır olmadığını söyleyen  avukat Bulut'a da müşteki Fatma Betül Sayan Kaya ile temas kurup beyanda  bulunması ve gerektiğinde duruşmada hazır etmesi için süre veren hakim, duruşmayı  erteledi.

5 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANIYORLAR
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın eşi İlyas Kaya'nın FETÖ'nün  şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığını iddia eden Fox TV Haber  Spikeri Küçükkaya ve sosyal medyada bununla ilgili paylaşımda bulunan avukat  Fidel Okan hakkında "kamu görevlisine alenen hakaret" ve "Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama" suçlarından 1 yıl 6  aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »