İsmet İnönü anıldı

İkinci Cumhurbaşkanı ve Milli Mücadele kahramanı İsmet İnönü, vefatının 44'üncü yıl dönümünde Anıtkabir’de düzenlenen törenle anıldı.

25 Aralık 2017 Pazartesi 16:19
İsmet İnönü anıldı
Vefatının 44'üncü yılında İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü için Anıtkabir’de anma töreni düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanlığını temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan, Başbakanlığı temsilen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li vekiller de yer aldı. 

Atatürk’ün mozolesine çelenk koyma ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından, heyet İnönü’nün Anıtkabir’deki mezarı başına geçti. İnönü’nün öz geçmişinin okunmasının ardından çelenk sunumu gerçekleştirildi. 

Heyet resmi törenin ardından İnönü ailesine başsağlığı dileklerini sundu. 

SİVAS'TAKİ EVİNDE DE ANILDI
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Şubesi tarafından İsmet İnönü'nün 1891-97 yılları arasında çocukluğunun geçtiği İnönü Konağı'nda düzenlenen anma programına CHP Sivas İl Teşkilatı, Atatürkçü Düşünce Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Şube Başkanı Nurten Yanalak, şöyle dedi:

"İsmet Paşa 1'inci ve 2'nci İnönü Savaşları'nı kazanarak düşmanı cephede Mudanya Mütarekesi ve Cumhuriyetimizin tapusu olan Lozan Barış Antlaşmasını imzalayarak ülkenin sınırlarını belirlemiş, Türk ulusunun hak ve özgürlüklerini alarak, emperyalist güçleri masada dize getirmiştir. Bizlere bağımsız özgür bir ülke armağan etmiştir. 'Bir memlekette namuslularda namussuzlar kadar cesur olamazsa o memlekette kurtuluş olmaz' diyen Sayın İsmet İnönü'yü ölümünün 44'üncü yılında saygı ve minnetle anıyoruz."

 Atatürkçü Düşünce Derneği Sivas Şube Başkanlığı adına açıklamada bulunan Özlem Kurt ise, "Batı cephesinde askeri dehasını Lozan'da diplomatik zekasını, siyasal yaşamda güçlü ve saygın devlet adamı karakteri gösteren, Türk ulusunun varlık yokluk kavgasında her türlü çareye başvuran 2'nci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün bedensel varlığının aramızdan ayrılışının 44'üncü yılında saygı ve minnetle anıyoruz." şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından grup İnönü Konağı'nı gezdi. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »