İspanya ilk adımı attı! Kovuldu

İspanya hükümeti, Katalonya yerel yönetimini fesh etmesinin ardından Katalan emniyet müdürünün görevine son verdi. Katalonya'ya yönetici atayan Madrid, Başbakan Yardımcısı Santamaria'nın yetkiyi aldığını açıkladı.

28 Ekim 2017 Cumartesi 12:30
İspanya ilk adımı attı! Kovuldu
Tarihinin en çalkantılı günlerinden birini geride bırakan İspanya, bugüne de son dakika gelişmeleriyle başladı. Dün akşam Katalonya yerel yönetimini fesh eden İspanya hükümeti, bu Sabah Katalan emniyet müdürü Josep Lluis Trapero'nun görevine son verdi.

Madrid yönetimi, böylece Senato'nun kabul ettiği 155. maddeye dayanarak ilk kez bir yöneticiyi görevden almış oldu.

Mossos d'Esquadra adlı birimin yöneticisinin kovulmasıyla Katalan polisi tüm yetkililerden tarafsız olmasını isteyen bir mesaj yayınladı.

Katalonya'yı Rajoy'un yardımcısı Santamaria yönetecek

Madrid ayrıca Katalonya'yı bugünden itibaren Başbakan Mariano Rajoy'un Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria'nın yöneteceğini duyurdu.

Katalonya parlamentosunun Cuma günü tek taraflı bağımsızlık ilan etmesine Madrid dakikalar sonra özerkliği kaldırarak yanıt vermişti. Akşam saatlerinde ise yerel yönetim fesh edilerek erken seçim tarihi açıklanmıştı.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD'den gelen ilk mesajlar, İspanya'yı destekliyor. AB tek muhatabının Madrid yönetimi olduğunu açıkladı, ABD ise Katalonya'nın İspanya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu duyurdu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »