23 Haziran 2018, Cumartesi

İspanya'da ''savaşçı'' operasyonu

İspanya İçişleri Bakanlığı, ''Avrupa'da cihat yanlılarını toplayıp savaşmak için'' Suriye ve Irak'a gönderen uluslararası bir ağa karşı operasyon başlatıldığını duyurdu.

16 Haziran 2014 Pazartesi 18:30
İspanya'da ''savaşçı'' operasyonu
İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada , başkent Madrid'de sabaha karşı başlatılan operasyon kapsamında 12 ev ve işyerine baskın düzenlendiği, en az 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan, 1 İspanyol, 1 Arjantinli ve 6 Faslı olarak açıklananlar arasında, 2001 yılında Afganistan'da yakalanıp, Guantanamo'daki askeri kampa götürülen bir kişinin olduğu, ayrıca Madrid'deki 11 Mart saldırılarıyla bağlantılı olan bir kişinin kardeşinin de bulunduğu belirtildi. 

Söz konusu uluslararası ağın, Fransa, Belçika, Tunus, Türkiye, Fas, Libya, Mali, Endonezya, Suriye'de bağlantıları olduğu öne sürüldü. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne de savaşmak üzere insan toplayan söz konusu uluslararası ağla ilgili İspanyol polisinin 2008 yılından bu yana takipte olduğu ifade edildi.

İspanya'da son bir yıl içerisinde, savaşa gönderilen kişilere yönelik dört operasyon gerçekleştirilirken, Ceuta, Melilla ve Malaga kentlerinde de benzer operasyonlar olmuş ve 17 kişi tutuklanmıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »