23 Temmuz 2018, Pazartesi

Isparta'da yeni bir kara yosunu keşfedildi

Isparta Kızıldağ Milli Parkı'nda yeni bir kara yosunu türü keşfedildi. Türün dünyada sadece Türkiye’de olduğunu belirledi.

14 Kasım 2013 Perşembe 20:29
Isparta'da yeni bir kara yosunu keşfedildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Ursavaş, Isparta Kızıldağ Milli Parkı'nda yeni bir kara yosunu türü keşfetti.

Yrd. Doç. Dr. Ursavaş, Isparta Kızıldağ Milli Parkı bölgesinde bulunan Pınargözü Mağarası'nın ağız kısmında incelemeleri sırasında kara yosunu olarak bilinen "Cinclidotus"un yeni bir türüne rastladı.

Kara yosunun ilk kez bulunan bir tür olduğunun tespit edilmesinin ardından Ursavaş, bu türe, 2010 tarihinde Bolu'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Asuman Efe'nin ismini yaşatmak için "Cinclidotus Asumaniae" adını verdi.

Ursavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin ile yaptıkları incelemeler sırasında yeni bir kara yosun türü keşfederek dünya literatürüne kazandırdığını söyledi.

- "Sadece Türkiye'de var"

Türkiye'de Toroslar ve Kızıldağ Milli Parkı'nın 122 önemli bitkiyi barındırdığını ifade eden Ursavaş, şöyle konuştu:

"Torosların kuzey yamaçlarında araştırmalar yaptık. Bu bölge endemik bitki açısından çok zengin. Bu çalışma doktora tezimin konusu oldu. Yaklaşık 3 yıl kadar arazide çalışmalarım devam etti. Çalışmalarım esnasında 'Cinclidotus'un yeni bir türüyle karşılaştım ve araştırdım. Bulduğum yosun diğer 'Cinclidotus' türlerinden çok farklı özelliklere sahipti. Yosunu yurt dışına gönderdik. Alman biyologlar kara yosununu inceleyip türün dünyada sadece Türkiye’de olduğunu belirledi. 'Cinclidotuslar'ın gen kaynağı Türkiye olarak bilinir. Dünyaya Türkiye üzerinden yayıldığı düşünülüyor. Amerika kıtasında bu tür yok. Afrika'nın az bir kesiminde ve Avrupa'da yayılmış durumda ama sayıları 3-4 türü geçmiyor. Ülkemiz de daha önce 8 türle temsil ediliyordu, şimdi 9 oldu."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »