21 Haziran 2018, Perşembe

İsrail ateşkes alanını daralttı

İsrail Savunma Bakanlığı, bugün saat 10.00 itibariyle başlayacak insani ateşkesin Gazze Şeridi'nin güney kesimini kapsamayacağını duyurdu.

4 Ağustos 2014 Pazartesi 23: 2
İsrail ateşkes alanını daralttı
İsrail Savunma Bakanlığı, bugün saat 10.00 itibariyle başlayacak insani ateşkesin Gazze Şeridi'nin güney kesimini kapsamayacağını açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in tek taraflı ilan ettiği insani ateşkesin Gazze Şeridi'nin güneyini, özellikle de Refah kentini kapsamayacağı bildirildi.

Ateşkese ilişkin değerlendirmede bulunan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise "İsrail'in aldığı ateşkes kararı tek taraflı. İşlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekmeyi hedefliyor. İsrail'e güvenmiyoruz" ifadesini kullanmıştı.

İsrail askeri Hadar Goldin'in kaçırıldığının İsrail tarafından iddia edilmesinin ardından Refah kenti ve çevresine düzenlenen hava saldırıları ve topçu atışları yoğunlaştırıldı. Kente giren ve çıkan herkes İsrail'in saldırılarında hedef alındı. İsrail tarafı daha sonra Hadar Goldin'in aslında yaşanan çatışmalarda öldürülmüş olduğunu duyurmuştu.

İsrail ordusu, Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkesten yaklaşık 2 saat sonra bunu ihlal ederek, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenlemişti. Saldırıda ölen ve yaralananlar olmuştu.

4 BİN 683 HEDEFE SALDIRI

Öte yandan, İsrail Ordusu Operasyonlar Birimi Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun 63'ü bu sabah olmak üzere 4 bin 683 hedefe saldırı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, saldırılar sırasında 64 İsrailli askerin öldüğü, yaralı asker sayısının ise 435'e yükseldiği kaydedildi. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise en az 131 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Gazze Şeridi'ne düzenlenen saldırılarda, bin 821 Filistinli hayatını kaybetmiş, 9 bin 420 kişi yaralanmıştı.

İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz 'da da karadan saldırıya geçmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »