''İsrail barış müzakerelerini başarısız kılmaya çalışıyor''

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, İsrail'i barış müzakerelerini başarısız kılmaya çalışmakla suçladı.

14 Kasım 2013 Perşembe 16:12
''İsrail barış müzakerelerini başarısız kılmaya çalışıyor''
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, Fas'ın kuzeyindeki Tanca kentinde Amadeus Enstitüsü'nün düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, ''İsrail'i barış müzakerelerini başarısız kılmaya çalışmakla'' suçlayarak, ''Filistin'de tehlikeli olaylar oluyor. Filistin'de tam ve mutlak bir İsrail'in varlığından, Filistin'in tamamının içinde hiçbir Müslüman, Arap ve Hristiyan'ın kalmayacak şekilde Yahudileştirilmesinden bahsediliyor'' dedi.

Maliki, şöyle devam etti:

''İsrail'in barış müzakerelerinde ciddi olmadığı yönünde kuşkular var ve gerçekten de İsrail öyledir. Yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa edeceğini ilan ederek ABD'ye, uluslararası topluma ve bize meydan okuyarak niyetini ortaya koyuyor. Mevcut ortamın kendi çıkarları yönünde işlediğine, Yahudi yerleşim birimleri siyasetinde başarılı olacağına ve Mescid-i Aksa da içinde olmak üzere Batı Şeria'da yürüttüğü Yahudileştirme çalışmalarının karşısında kimsenin duramayacağına inanıyor.''

Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail'de tartışılan ve ''Mescid-i Aksa'yı sadece Yahudilerin kutsal mekanı olarak tanıyan, Müslümanların kutsal mekanı olduğu mefhumunu ortadan kaldıran, kutsal mekanı idare etmek için İsrail'deki Din İşleri Müdürlüğü'ne tabi olan bir yöneticinin atanması'' kararını ihtiva eden kanun tasarısının sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Ülkesinin barış müzakerelerinin başarılı olması için çalıştığını ifade eden Maliki, iki devletli çözüm çerçevesinde Filistin devletinin kurulmasını ve işgalin sona ermesini sağlayacağı için, müzakerelerin ihyasını ''olumlu bir adım'' şeklinde niteledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »