İsrail basını: Türkler Kudüs'ü ele geçiriyor!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki Filistinlilere destek verdiğini ve kentin Müslüman kimliğini güçlendirmeye çalıştığını ifade eden bir haber yayımladı.

22 Haziran 2017 Perşembe 0:49
İsrail basını: Türkler Kudüs'ü ele geçiriyor!
İsrail gazetesi, Türkiye’nin işgal altındaki Doğu  Kudüs’te yürüttüğü faaliyetlerden rahatsız oldu. 

Gazete, Türkiye’nin Filistin’deki kurumları aracılığıyla Doğu Kudüs’ün  Müslüman kimliğini güçlendirdiğini manşetten verdi.

"Erdoğan’ın Tapınak Tepesi’nde (Mescid-i Aksa) güçlenişi" başlığını  manşet olarak kullanan gazete, "Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışından bir asır  sonra, Türk kurumları kentin doğusuna milyonlarca dolar akıtarak, Müslüman bir  devlet rolü üstlenme konusunda büyük bir çaba ortaya koyuyor." ifadesine yer  verdi.

Gazete, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA)  Doğu Kudüs’teki faaliyetlerine dikkati çekerek, TİKA’nın 2004’ten beri  milyonlarca dolar harcadığı 63 projeyi tamamladığını belirtti.

Türkiye’nin TİKA aracılığıyla Kudüs’te yürüttüğü faaliyetler arasında  Mescid-i Aksa’daki Kubbet’us Sahra’nın üstündeki hilal ile Mescid-i Aksa’daki  Osmanlı Arşivi'ni restore etmesi de olduğunu belirten Gazete, Doğu Kudüs  dükkanlarında giderek artan Türk bayraklarının artması ve Türk yemeklerinin  yaygınlaşmasına dikkati çekti.

"Türkler Kudüs'ü ele geçiriyor"

Geçtiğimiz haftalarda Kudüs'ün Yahudi Belediye Başkanı Nir Barakat'ın  iki danışmanı tarafından hazırlanan bir raporda da "Türkler Kudüs'ü ele  geçiriyor" başlığıyla yer vermişti. Gazetenin haberine göre "Erdoğan ve İsrail  arasında kalan Doğu Kudüslü Araplar" başlığını taşıyan raporda, Türkiye'nin  Kudüs'te yürüttüğü faaliyetlerden duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Gazetenin, "Nefes kesici" ve "şok edici" olarak tanımladığı raporda,  Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın Kudüs'teki Filistinliler arasında artan  popülaritesinden yakınıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »