İsrail Başsavcılığı'ndan Raid Salah'a hapis talebi

İsrail Başsavcılığı, 1948 Filistin İslami Hareketi'nin kuzey kanadı lideri Şeyh Raid Salah hakkında verilen hapis cezasının ertelenmesi kararının iptalini ve davanın yeniden görülmesini istedi.

3 Temmuz 2014 Perşembe 3:46
İsrail Başsavcılığı'ndan Raid Salah'a hapis talebi
İsrail radyosunda yayınlanan habere göre, Başsavcılık, Salah hakkında eşine çıplak arama yapılmak istenmesine karşı çıktığı için  "görevli memura zorluk çıkarma" suçlamasıyla verilen 6 ay hapis kararının ertelenmesi hükmünün iptal edilmesini talep etti. Başsavcılık, ilk kararı veren Kudüs'teki Merkezi Mahkemeden davanın yeniden görülerek, Salah'a 2 ay ila 8 ay arasında hapis cezası verilmesi ve cezanın uygulanması için başvuruda bulundu.

Başsavcılığın başvurusunun, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 29 Haziran'da Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'nin yasa dışı ilan edilmesinin gündeme alınması talimatı verdiğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti.

Kudüs'teki Sulh Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda "Kerame" olarak bilinen davada Raid Salah'a 9 bin şekel (2 bin 700 dolar) para ve 6 ay hapis cezası verilmiş ancak hapis cezasının ertelenmesine karar verilmişti.

Raid Salah, umre dönüşü Nisan 2011'de Ürdün ve Batı Şeria arasındaki El-Linbi sınır kapısında İsrailli askerler tarafından eşine çıplak arama yapılmak istenmesine karşı çıkmıştı. Olayın ardından Salah gözaltına alınmış ve olaya ilişkin dava açılmıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »