28 Mayıs 2018, Pazartesi

İsrail Engelliler Merkezini Vurdu

İsrail, Filistin Meberre Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi'ni vurdu. Saldırıda merkezde tedavi gören 2 engelli hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

13 Temmuz 2014 Pazar 1:52
İsrail Engelliler Merkezini Vurdu
İsrail savaş uçakları, Gazze'nin Cibaliya beldesinde bulunan Filistin Meberre Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi'ni vurdu.

İSRAİL BOMBALARI ENGELLİLERİ VURDU

Gazze'deki görevi fiilen devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail bombardımanı nedeniyle Filistin Meberre Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi'nden 2 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Yaralılardan 2'si yoğun bakımda" dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYAYE MAHKUM 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Merkezdeki sağlık görevlilerinden Selva Ebu el-Kusman, "Tekerlikli sandalyeye mahkum engelli 42 yaşındaki Seha Ebu Saide ve 31 yaşındaki Ula Şahi hayatını kaybetti" diye konuştu.

'KORKMA, İSRAİL ENGELLİLER MERKEZİNİ HEDEF ALMAZ' DEDİ

Bombardımanda ölen Saide ve Şahi'den bahseden Kusman, şunları ifade etti:


 
"Saide, İsrail'in saldırıları nedeniyle endişeliydi. Arkadaşı Ula, onu 'Korkma İsrail, engellilerin olduğu rehabilitasyon merkezini hedef almaz' diye teselli ediyordu ama İsrail savaş uçakları, merkezi vurdu ve tekerlekli sandalyedeki insanlar hayatını kaybetti. İsrail'in burayı vuracağı kimsenin aklına gelmezdi, kimse böyle bir şey düşünemezdi, şok olduk. Buradakilerin suçu neydi ki bombalandılar?"

Merkezin Müdürü Cemile İlive, İsrail'in hiçbir hukuk gözetmediğini, engelileri, yardıma muhtaç insanları bombaladığını belirtti.

"BUNLAR SAVAŞ SUÇUDUR"

İlive, "Bu gibi suçlar uluslararası mahkemelere taşınmalı. Bunlar savaş suçlarıdır. Uluslararası kurumların, Gazze'de sivillerin korunması için harekete geçmesi gerek" dedi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »